A történelem kitörölt lapjai

2023. május 09. 16:56

Ukrajna példája jól mutatja, hogy a történelmi emlékezetben mesterségesen keletkezett vákuumot sokszor éppen a náci ideológia tölti ki.

2023. május 09. 16:56
null
Stier Gábor
Stier Gábor
Moszkva tér

„Az Ukrajnában dúló háború új lendületet adott a második világháború átértékelésének. De azért jegyezzük meg, hogy ez az emlékezetpolitikai háború jóval korábban kezdődött, és már a világháború befejezésének 75. évfordulóján is tombolt. Akkor azt hittük, nincs lejjebb. Kiderült azonban, hogy van. A »történelmi amnézia« eluralkodott az egész európai kontinensen. A „fantom fájdalmak” különösen élesen megjelennek a balti államokban, ahol a kétoldalú államközi egyezményeket sárba taposva rekord gyorsasággal lebontották a szovjet katonáknak emelt emlékművek többségét.

A józan gondolkodású emberek még 35 évvel ezelőtt sem gondolhatták, hogy az uniós tagországokban így bánnak majd az európai meghatározó és történelem kulcsfontosságú eseményének emlékezetével. S nemcsak a Hitler rendszerét hatalmas áldozatok árán leromboló katonáknak emléket állító szobrokat döntik le, de ezzel párhuzamosan a törvény által szentesítve parádéznak a hőssé emelt náci kollaboránsok utódai, és ezeket a nácikat legalább akkora megbecsülés övezi, mint a Nagy Honvédő Háború veteránjait Oroszországban.

Ezekben az országokban kitörlik a történelem könyvekből a mai politikai narratívába nem illő információkat, és generációk sora ismerkedik így torzított tények alapján a világégés történetével. S ez akkor is elfogadhatatlan, ha volt idő, amikor a győztesek nagyították fel a náci rendszer megtörésében játszott szerepüket, és törölték ki a könyvekből a háború számukra kellemetlen sötét foltjait. Most nem az igazság helyreállítása, hanem más irányú, és ha lehet, még durvább eltorzítása folyik.

Ukrajna példája jól mutatja, hogy a történelmi emlékezetben mesterségesen keletkezett vákuumot sokszor éppen a náci ideológia tölti ki.

Ukrajna egyfajta kísérleti terepe a történelmi emlékezet 2014 óta felgyorsult tempóban zajló átformálásának. Olyan átformálásának, amelyet néhány évvel korábban elképzelni sem tudtunk. Ennek a folyamatnak a betetőzése, hogy Zelenszkij elnök rendelete értelmében május 9-ét mostantól kezdve nem a náci-fasizmus felett aratott győzelem napjaként kell ünnepelni, hanem az új ideológiai irányt szimbolizálandó, Európa Napjaként. Mint ismert, az Európai Unió eszmei hátterét 1950. május 9-én fogalmazta meg Robert Schuman akkori francia külügyminiszter. Zelenszkij elnök weboldalán közzétett rendelet szerint Ukrajnának együtt kell ünnepelnie az Európai Unió tagállamaival. Zelenszkij úgy viselkedik, mintha Ukrajna már az Európai Unió tagja lenne. Pedig az normális esetben még messze van. Mentségére szolgáljon, hogy abnormális időket élünk. Az államfő emellett az Oroszországgal minden téren folyó szakítás jegyében kezdeményezte, hogy a nácizmus feletti győzelem napját a jövőben május 8-án ünnepeljék.”

Nyitókép: Orosz katonák a győzelem napi díszszemlére próbálnak a szentpétervári Dvorcovaja téren 2022. április 26-án. Oroszországban május 9-én ünneplik a náci Németország felett a II. világháborúban aratott győzelem 77. évfordulóját.MTI/AP/Dmitrij Loveckij

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hátakkor
2023. május 10. 06:25
Szovjet Gábor..
MayorAnna 03
2023. május 09. 23:10
Hagyni kéne már ezt a náczi fasságot a vérbe! Mindkét oldalnak. Ennyire szerény a szókincs, vagy csak a hatásvadászat rabjai? Ahogy ma már nincsenek jakobinusok, vagy dekabristák - úgy nincsenek náczik.
Gordon.
2023. május 09. 22:53
A cikk záró mondatához a következőt: A nácizmus feletti győzelem és a náci fegyverletétel valódi napja május 8! A fegyverletételi okmányokat a német vezérkar már máj. 7-én aláírta Reimsben (Eisenhower főhadiszállásán) és máj 8-án lépett életbe. Az aláírási aktuson részt vett minden szövetséges hatalom képviselője, beleértve a Szovjetuniót is. Az ok arra, hogy Oroszország máj. 9-ét ünnepli, Sztalin hiúsága (ebben az esetben nem teljesen jogtalanul). Azt követelte ugyanis, hogy a német kapitulációs okmányokat a németek képviselői Moszkvában is írják alá, ezzel kinyilvánítva, hogy a fő erőfeszítést a győzelem érdekében a SZU tette. Ezért a ceremóniát megismételték másnap, máj. 9-én Moszkvában, bár ekkor a fegyverletétel már egy napja érvényben volt.
ThuleanPerspective
2023. május 09. 19:52
Rosszul látja Stier papa. A nácizmus nem azért tört utat anno Németországban sem, mert a német nép "náci" volt, hanem azért mert az igazságtalanul elbánt Németországgal ez az ideológia volt alkalmas egyedül lerázni a rabigát és terjeszkedni. Amit a nemzet szükségszerűsége kiván olyan lesz az ideologia.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!