„A Times of Israel alapján a magyar sajtó megírta, hogy első uniós tagállamként Magyarország Tel-Avivból Jeruzsálembe költöztetné át a nagykövetségét, és ezzel fővárosként ismerné el a vitatott státuszú várost, a konkrétumokról pedig Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Eli Cohen izraeli külügyminiszter állapodott meg a napokban. Mi a jelentősége annak, hogy Magyarország az első uniós állam, amely nagykövetségét Jeruzsálembe viszi?
Ha abból indulok ki, hogy mi a realitás, mi Izrael állam tényleges fővárosa, akkor azt mondom, igen, Jeruzsálemben van a helyük a külképviseleteknek. Ha meg arra gondolok, hogy az arab országok ezt nem nagy örömmel látják, nagyon rossz néven veszik, és az arab országokkal – amelyek népességben jóval nagyobbak – is jó viszonyt akar egy ország fenntartani, akkor tartózkodnék egy ilyen lépéstől. Illetve van egy harmadik út is, ha sok ország együtt arra a megállapodásra jut, hogy ugyan fenn akarja tartani az arab országokkal is a jó viszonyt, de Izraellel minél jobb kapcsolatot akar, akkor ezt meg lehet tenni. Ha Magyarország egyedül lépi ezt meg, akkor magánemberként helyesnek, üdvözlendőnek tartom, de, ha én lennék a külügyminiszter, akkor várakozást tanácsolnék. Én magánember vagyok, ezért ezt a lépést személyesen örömmel fogadom, annál is inkább, mert Magyarországnak különleges viszonya van Izraellel. Egyrészt óriási tartozásunk van, másrészt bizonyos értelemben Izrael a történelmi Magyarország egyik örököse. Hiszen az egykori magyar államból, és nem csak a történelmi Magyarországról, de a két világháború közöttiből is igen sokan menekültek, emigráltak Izraelbe. Ott ma is van magyar nyelvű sajtó, egyfajta magyar élet.
Az Európai Bizottság nem támogatja, hogy Magyarország a vitatott státuszú Jeruzsálembe vigye a nagykövetségét. Nem lesz ez egy újabb töréspont az EU-val?
Már annyi vita, annyi feszültség van, Magyarország már annyira kilóg az EU sorából, hogy ez csak hozzátesz valamit. De azt hiszem, hogy még ez sem az az egy csepp, amelyiktől a pohár kicsordulna. Az a kérdés, hogy mi fontosabb Magyarországnak, az EU, és az azzal való harmonikus együttműködés, vagy Izrael állam annak minden pozitív, vagy akár negatív vonásával együtt.