„Nem feltétlenül magától vált azzá. Orbán 2010 után rendszeresen belenyúlt a választási rendszerbe, s azt a Fidesz hatalmi érdekeinek alárendelve írta át. Ez kifejezetten torzította az ellenzéki térfelet.
Valóban, szinte mindenki elfelejti, hogyan kerültünk mi, a Gyurcsány-ellenes párt, Gyurcsány Ferenccel egy listára. Ez a nagy hitelességi kérdés. Úgy lett egy lista, és úgy került oda a Jobbik és az MSZP, hogy megváltoztatták a listaállításhoz szükséges körzetek számát, amit 28-ról 77-re emeltek egy nap alatt. Az a lehetőség, hogy több listát össze lehetett volna rakni, így megszűnt, de ezt rendkívül nehéz elmondani a választópolgároknak.
Ám a kormányzati médiagépezet, a választási rendszer módosítgatása, a független intézmények felszámolása leszűkítette az ellenzék lehetőségeit, s létrehozott egy olyan rendszert, amelyben nem lehet a demokratikus viszonyokra szabott ellenzéki eszközökkel nyerni. Ön ideológiák versenyéről beszél, de a rendszer nem alkalmas arra, hogy pártok versenyezzenek benne.
Ez sok szempontból igaz. Ugyanakkor azt gondolom, és ez lehet, hogy egy naiv remény, hogy a választópolgárok legalább az akaratot, a versenyre irányuló tevékenységet előbb-utóbb megtisztelik a bizalmukkal.
(...)
Az LMP megbízásából készült legfrissebb kutatás szerint a legnépszerűbb ellenzéki politikus Dobrev Klára és ön. Ez biztató?
Részben persze megtisztelő, de Dobrev Klárával együtt rettentően le vagyunk maradva a fideszes politikusok népszerűségétől. A választópolgárokban van igény arra, hogy komolyan vegyük őket, és árnyalt dolgokat mondjunk nekik.
Ehhez képest a legsikeresebb párt régóta faékegyszerűségű kommunikációt tol.
Én ezt nem így gondolom. Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc is sokszor fogalmaz sarkosan és egyszerűen, nem állnak messze a bombasztikus megfogalmazásoktól sem, de azért mindkettőjükről tudjuk, hogy jó intellektuális képességűek. Szerintem az általuk irányított pártok relatív és abszolút sikerességének is ez az oka.”
Nyitókép: Ficsor Márton/Mandiner