Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A külső pénzügyi megítélés csak akkor nem romlik tovább, ha a költségvetési konszolidáció gyors és látványos.
„A magyar gazdasági folyamatok romlása miatt a Standard & Poor's hitelminősítő egy fokozattal rontotta péntek éjjel az ország adósságának besorolását. A magas infláció és a növekedési problémák mellett a hitelminősítő szerint a különféle indokokkal fenntartott rendkívüli jogrendben gyengék az intézményi fékek és ellensúlyok, és emiatt a döntéshozatal kiszámíthatatlan. Az S&P-nél már csak egyetlen fokozattal haladja meg az adósbesorolásunk a befektetésre nem ajánlott, úgynevezett bóvli kategóriát. Mit kell tenni ahhoz, hogy ne kapjunk újabb leminősítést?
Kellemetlen hír, bár nem nagy meglepetés, hogy a Standard & Poor's az év eleji felülvizsgálat során az addigi »BBB« helyett »BBB mínuszra« mérsékelte a magyar állam adósságbesorolását. Nem sokkal korábban ugyanis a Fitch a saját BBB besorolását megtartva negatív kilátások megjegyzést tett közzé, ami a leminősítés közelgő esélyét jelezte előre. Már a Fitch közleményében is benne vannak a lényeges kockázatok:
A S&P a leminősítési döntéshez csatolt 9 oldalas makrogazdasági kitekintésében hasonló leírást adott a helyzetről, viszont már most érvényesítette az elemzéséből adódó következtetést, miszerint a belátható két-három évben (ez a hitelminősítők sajátos világában a »hosszú táv«) a magyar állampapírok kockázata a korábbinál egy fokozattal nagyobbnak látszik.”
Nyitókép: Mandiner/Ficsor Márton