Tusk: „Szánalmas, hogy Európában egyesek félnek Oroszország potenciáljától!"
A lengyel miniszterelnök azt is kijelentette: az illegális migrációt nem szükséges nacionalista vagy idegengyűlölő eszmékkel kezelni.
Bármilyen ársapka bevezetése azonban elfogadhatatlan bármelyik exportőr számára.
„Az Egyesült Államok után az Európai Unió is hátat fordított az orosz olajnak. Ugyancsak életbe lépett a 60 dolláros ársapka, és e felett a G7 és az EU tagjai, valamint Ausztrália illetve Kanada cégei semmilyen módon nem működhetnek közre az orosz olaj exportjában sem. Moszkva egy árnyék tanker flotta kialakításával készült a szankciók bevezetésére, a nyugati országok a nyugati tömbön kívüli nagy vásárlókat próbálják szembe fordítani Moszkvával, ezek az országok azonban inkább a saját javukra fordítanák a helyzetet. Rövidesen kiderül, hogy ki kalkulált jól az energia háború kiélezésével.
A Boszporusznál sorban állnak a tankerek, India az elmúlt hónapokban hatszorosára növelte az orosz olaj importját, míg a német külügyminiszter Új-Delhiben éppen azt szeretné elérni, hogy csatlakozzon a nyugati büntető intézkedésekhez. A tengeri szállításra kivetett uniós embargó bevezetése után az EU országai számára az ársapka csupán szimbolikus jelentőséggel bír. Célja, hogy a Nyugat ezzel a piac számára előnyös manipulálásának rendszerébe lehetőség szerint bevonja az úgynevezett nem nyugati orszgokat. Ez mechanizmus ugyanis messze nem csupán az árról, hanem általában véve a kereskedelem feltételeinek a nyugati dominancia megőrzését támogató alakításáról szól. Maga a 60 dolláros plafon éppenséggel komfortos az orosz olaj iparnak, hiszen a közelmúltban voltak olyan időszakok, amikor e szint alatti áron kereskedett.
Az intézkedés bevezetésekor az Urals olajjal 72 dolláron kereskedtek, de az önköltségi ár 20-40 dollár között mozog. Bármilyen ársapka bevezetése azonban elfogadhatatlan bármelyik exportőr számára már csak azért is, mert piac szabályait megerőszakolva a vevő feltételrendszerének keretébe kényszeríti a kereskedést, és az EU már jelezte is, hogy az árplafont mindig a tőzsdei szint alatt 5 százalékkal határozná meg. Moszkva tanult abból is, amit a Nyugat a tőzsdei ár lenyomásával a Szovjetunió előtt művelt. Biztos lehet abban, hogy a G7-ek és az EU most is hamar 30 dollár köré szorítaná le az árat.
Ebben a kérdésben is jól elkülönül azonban a világ nyugati és az úgynevezett nem nyugati része.”
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt