Robert Fico a moszkvai látogatásáról: Ez üzenet Zelenszkijnek
Az ukrán elnök veszélyezteti Szlovákiát – véli a kormányfő.
Az ukrajnai háború az amerikai neokonzervatív mozgalom 30 éves projektjének kulminációja.
„Az ukrajnai háború az amerikai neokonzervatív mozgalom 30 éves projektjének kulminációja. A Biden-adminisztráció tele van ugyanazokkal a neokonokkal, akik Amerika szerbiai (1999), afganisztáni (2001), iraki (2003), szíriai (2011) és líbiai (2011) háborúinak voltak a bajnokai, és akik oly sokat tettek azért, hogy kiprovokálják Oroszország ukrajnai invázióját. A neokon eredmények sora egy nagy katasztrófa, Biden mégis velük tette tele kormányát. Ennek folyományaként az elnök Ukrajnát, az Egyesült Államokat és Európát is egy újabb geopolitikai összeomlás felé vezeti.
A neokon erőfeszítések egy hamis előfelvetésen alapszik: hogy az amerikai hadsereg, valamint a pénzügyi, technológiai és gazdasági fölény miatt az egész világ minden régiójában diktálni tud. (…)
A neokonok erőltették a NATO kiterjesztését Ukrajnára még azelőtt, hogy az hivatalos amerikai céllé vált volna George W. Bush elnöksége alatt 2008-ban. Ők úgy tekintettek Ukrajna NATO-tagságára, mint kulcslépés Amerika regionális és globális dominanciája felé. Robert Kagan 2006 áprilisában fejtette ki a neokonok NATO-terjeszkedésről vallott álláspontját. (…)
Kagan elismerte, hogy a NATO-terjeszkedésnek súlyos következményei lesznek. Idézett is egy szakértőt, aki azt mondta, hogy »a Kreml készen áll az Ukrajnáért való csatára teljes komolysággal«. A neokonok akarták ezt a háborút. A Szovjetunió összeomlása után mind Amerikának, mind Oroszországnak egy semleges Ukrajnát kellett volna szorgalmaznia, mind pufferzóna és biztonsági szelep. Ehelyett a neokonok amerikai »hegemóniát« akartak, míg az oroszok részben önvédelemből, részben saját birodalmi vágyaiktól vezérelve álltak bele a háborúba.”
Jeffrey D. Sachs a Columbiai Egyetem professzora, és az egyetem Fenntartható Fejlődés Központjának igazgatója. Több tisztséget is betölt az ENSZ-ben, számos kötet szerzője.