Hivatalosan az orosz hadsereg még békeállapotban van. Ugyanis a modern hadseregek a mai napig a tömegen alapulnak, amely keretét, vázát képezik a békeidőben is szolgáló hivatásos és szerződéses katonák, amelyet háború esetén „duzzasztanak fel” a behívott és kiképzett civilekkel. Ezen a területen a modern hadseregeknél jelentős problémát szokott okozni a modern eszközök összetettsége. Nem véletlenül hívták fel a figyelmet szakértők arra, hogy az orosz támadás megindulása után beérkezett nyugati fegyverek kezelésének elsajátítására legalább hat hónap szükséges.
Az elégtelen orosz erőkhöz két tényező járult hozzá. Az egyik az orosz szárazföldi erők lassú modernizációja. A modern társadalmak, különösen az atomkorban, elkerülhetetlenül másképp állnak a háborúkhoz, mint elődeik. Nem véletlen, hogy még tartott a vietnámi háború, amikor az Egyesült Államokban 1973-ban megszüntették a sorozást. Ezt felismerve ugyan Oroszországban is megindult egy lassú folyamat, amelynek során egyre több kontraktnyiknak nevezett hivatásos katona jelent meg a szárazföldi erőben, azonban a folyamat magas költségekkel járt és ezért lassan haladt. Így
a „különleges katonai műveletre” kizárólag a szerződéses és hivatásos katonák voltak bevethetőek,