Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Az említett urak szerencsére már bizonyítottak, így ránéztünk a számaikra. Parádé!
„»Bod Péter Ákos: Mi a baj a forinttal? [...] Nemcsak kifelé gyenge a forint: ismét két számjegyű a fogyasztói árindex, még az ifjúkoromra emlékeztető árszabályozások ellenére is.«
»Békesi László: Ennek a bűnös, rabló gazdaságpolitikának a következménye, hogy összeomlott a forint árfolyama, hogy a tartós, vágtató infláció pusztító következményeit egy egész országnak viselnie kell, hogy felelőtlen költekezésükkel súlyos gazdasági terhet rónak az utánuk következő nemzedékekre...«
»Surányi György: Nem igaz, hogy a forint árfolyamának máshogyan kellene alakulnia, mint a régió többi valutájának, [...] míg a cseh korona vagy a lengyel zloty árfolyama az év elejéhez képest 1-1,2 százalékkal romlott, addig a forint árfolyama több mint 10 százalékkal. [...] Nem reális azt gondolni, hogy ha vége lenne a háborúnak, vége lenne az inflációnak.«
A három úriember most így a világméretű energia- és háborús válság közepén úgy érezte – nem is egyszer –, hogy ez egy kiváló alkalom a megszólalásra és egy kis szakértésre. Surányi Friderikusz podcastjában, de Bod Péter Ákossal közösen is terjengősen okoskodott, mit hogyan kellene tenni a tankönyvek szerint. Békesi László, az MSZP, korábban az MSZMP színeiben is minket boldogító pénzügyminiszter se maradt csöndben: kisnovellának beillő Facebook-posztokban osztotta ki a Fidesz–KDNP-vezette kormány intézkedéseit.
Mivel mindhárom tanár úr esetében van olyan »szerencsénk«, hogy élőben, a gyakorlatban is bizonyíthattak (jól emlékszünk rájuk), mi segítünk nekik a sarokszámokra is emlékezni, mert ezeket most szemérmesen elhallgatták.
Az érdekesség kedvéért az elején rögzítsük: a cikk írásának pillanatáig (július 14. délelőtt) a lengyel zlotyi az utóbbi egy hónapban 7,8 százalékot, a forint 6,8 százalékot gyengült a dollárral szemben, és az euróval is hasonló a helyzet. Csekély vigasz, és ettől még tényleg aggasztó a helyzet, de amikor a regionális devizákról és a forint elszakadásáról beszélünk (beszélnek), ez is tény. Persze ezekről nem szívesen ír senki, inkább csak olyasmit, hogy minden hiába, megállíthatatlanul zuhan a forint. Azt pedig, hogy nekünk a stabil, erősödő (!) hrivnyára kellene irigykednünk, felejtsük el. Az árfolyam mesterségesen rögzített, egy feneketlen kútba öntik a pénzt, és még így se kell a kutyának se. Részletek a Mandineren.
Nézzük elsőként Bod Péter Ákost, aki 1991. december 9. és 1994. december 14. között volt a Magyar Nemzeti Bank elnöke! Bod Péter Ákos a jobboldalról indult: az MDF és Antall József-vezette kormány megbízásából került a jegybank élére, és 2006-ban Orbán Viktor még az ő nevét is bedobta mint közös miniszterelnök-jelöltét.”
Nyitókép: Mandiner/Ficsor Márton