A szerző a Karc FM főszerkesztője
Igazunk volt. Igazunk lesz?
Nem, nem a kárörvendés igénye miatt húzzák ki magukat a címbéli szavak. Habitus kérdése ugyan, de a felvilágosult ember nem azért akar elérni valamit, hogy azzal az ellenkező álláspont alá vágjon, hanem mert hite szerint saját igaza viszi előre közös ügyeinket.
Mégis, ha áll a tétel, mely szerint a nyelv a kultúra része – sőt annak legfőbb tartópillére, amely paravánja, de nagyítója is elhagyott évszázadainknak –, akkor oka van annak, hogy a magyar megalkotta magának a „na, ugye” kifejezést. Ezer év tapasztalata sűrűsödik e két szóban. Ezer év elejétől az időtáv jelenéig. Így kezdte Vajk, de így kiáltott köztársaságot Szűrös Mátyás is.
I. Ottó talán csak legyintett, mikor István hittérítőkért üzent. Az első magyar király mégis módszeresen bontotta le a szeniorátust, a pogány sztyeppei népek reflexeit, házasodott be Európába és épített a nemzetnek új útjelzőként templomokat, amelyek harangja azóta is azt kongja nyugat felé: „Na, ugye!”
Konstantinápoly is majd’ két évszázadig hitte, hogy emlékezetében mostanra barátsággá nemesült hódítása szervül a magyar nemzet testében, de Arnaut pasa hadtudománya sem tudta megakadályozni, hogy ne azt dobolják ki végül Buda várában: „na, ugye!”
Ahhoz is 200 ezer muszka szurony kellett, hogy Görgei örök kérdőjellel fonja körbe nevének becsületét a magyar történettudományban, de 1867-ben Ferenc József mégiscsak felkaptatott a koronázási dombra, a repkedő fövegek és két vivát között pedig ott feszülhetett mindenkiben: „na, ugye!”
A pesti utcák is őrzik az ’56-os golyónyomokat, amelyek vérbe fojtották a magyarok szabadságvágyát, bebörtönözték, elüldözték vagy hallgatásba kényszerítették legjobbjait, de ’89-ben a tovarisi konyec helyett akár azt is kiizzadhatta volna magából az a tarkó, hogy „na, ugye!”
Na, ugye! Legutóbb akkor merült fel, miként is lehet ezt nyugatra üzenni, amikor
a kifütyült nemzeti tizenegy történelmet taposott a szép zöld angol gyepbe.
A britek viszont leginkább sehogy nem mondják, hogy „na, ugye.” Ilyen frappáns egyszerűséggel legalábbis semmiképp. Nekik ugyanis a történelemben nem igazuk volt, hanem erejük volt, hogy igazuk legyen. Azzal meg a nyelv nem tud mit kezdeni. Főként hallgat róla. Esetleg letérdelteti használóját…