Közös nyilatkozattal jelentkeztek egyes magyarországi nagykövetségek a 27. Pride fesztivál alkalmából, mely szerint „teljes támogatásunkról biztosítjuk a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és interszexuális (LMBTQI+) közösség tagjait. Kiállunk amellett, hogy megilleti őket az egyenlőséghez és diszkriminációmentességhez, a szabad véleménynyilvánításhoz és békés gyülekezéshez való jog, valamint hogy ne érje őket semmilyen erőszak".
A nyilatkozat elérhető az amerikai követség oldalán, aláírói többek között Koszovó, Románia, Észak-Macedónia, Franciaország, Hollandia, Norvégia és maga az Egyesült Államok.
Az objektív szemlélő számára rögtön szemet szúrhat, hogy néhány olyan ország követsége is aláírta a – nyilván a magyar kormányt tapintatosan kritizálni akaró – nyilatkozatot, melyek finoman szólva is problémásak a felvállalt melegjogi szempontból. Mint azt korábbi cikkemben is kifejtettem, természetesen nem a magyarországi homofóbiát akarom trivializálni ezzel, pusztán arra kívánok rámutatni, hogy elfogadhatatlan a kettős mérce (ebben a kérdésben is).
Vegyünk sorra az aláírókat!
A legproblémásabb kétségkívül Koszovó esete.
„Nyugat-barát vezetése ellenére Koszovóban (...) a homofóbia széles körben elterjedt. A lakosság több mint 90 százaléka muszlim. Bár a közelmúltban készült felmérések nem állnak rendelkezésre, az egyesült államokbeli Nemzeti Demokratikus Intézet (NDI) 2015-ös tanulmánya szerint Koszovó a leghomofóbabb ország a Balkánon. A megkérdezett koszovói LMBT-lakók több mint 80 százaléka azt mondta, hogy szexuális irányultsága miatt lelki bántalmazás áldozata lett, míg 29 százalékuk fizikai erőszakot szenvedett el" – írja a France24.
Talán nem leglepően Románia is kilóg a sorból.
Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége 2013-as felmérése szerint Románia Horvátország és Bulgária után a harmadik helyen áll azon országok között, ahol a leggyakoribb a homofóbia. A romániai szexuális kisebbségekhez tartozók 21%-a állítja, hogy az elmúlt öt évben megtámadták vagy erőszakkal fenyegették meg őket.
Macedónia is problémás esetnek tűnik, 2012-ben például homofób támadások olyan mértékű hulláma lepte el az országot, hogy az Amnesty International sürgős állásfoglalásban ítélte el azt, mivel többek között megköveztek álarcosok egy melegjogi központot és aktivistákat támadtak meg – sorolták az eseteket.