Ám a dolgok nem ilyen egyszerűek. Következzék tehát az alábbiakban a magyarországi választás néhány alul-exponált tanulsága.
Az ellenzék
A nemzetközi sajtó szinte egyáltalán nem foglalkozott az ellenzék jelöltjének személyével. Márki-Zay Péter egy kisváros polgármestere, konzervatív értékeket valló, hétgyermekes családapa. Tökéletes figurának tűnt annak az üzenetnek az átadására, hogy itt az ideje Orbán „haveri kapitalistái” kipenderítésének, és Magyarország jó híre visszaállításának brüsszeli diplomáciai berkekben.
Márki-Zay Péter azonban miniszterelnökjelöltként gyakorlatlannak és ügyetlennek bizonyult.
Azzal kérkedett, hogy milyen sokszínű az őt támogató hatpárti tömörülés, kijelentve, hogy „koalíciójuk képvisel mindenkit, a kommunistákat és a fasisztákat is.” Hagyta, hogy személye összekapcsolódjon Gyurcsány Ferenccel, egy korábbi kommunista apparatcsikkal, aki 2004 és 2009 között Magyarország szocialista miniszterelnökévé avanzsált, és kénytelen volt lemondani egy olyan hangfelvétel kiszivárgását követően, amelyen elismerte, „Nyilvánvalóan hazudtunk (az embereknek) az elmúlt másfél, két évben.” Gazdaságpolitikája a tönk szélére sodorta Magyarországot, tanácsadói mégis az ellenzék gazdasági programjának legfőbb forrásai maradhattak.
Ez pedig lehetővé tette a Fidesz számára, hogy országszerte kiplakátolja a figyelmeztetést: „A főnöknek új klónja van: Mini-Feri,” Gyurcsányt Dr. Gonoszként ábrázolva (az Austin Powers után), akinek Márki-Zay a bábja.
Azonban Gyurcsány és a többi ellenzéki pártvezető a választás estéjén Márki-Zay ellen fordult. Egyikük sem állt fel mögé a színpadra a vereséget elismerő beszéde idejére. Gyurcsány arra hívta fel követői figyelmét, hogy Márki-Zay nem volt jó kapitány a kampány folyamán, aláhúzva, hogy saját otthoni egyéni választókerületében elveszítette a parlamenti mandátumért folyó versenyt.
A maga részéről Márki-Zay nem a legdiplomatikusabb vesztes beszéddel rukkolt elő.
Igaz, hogy Orbán Viktor az ellenfelei közé sorolta az ukrán elnököt, Márki-Zay viszont saját beszédében bizonyos történelmi „analógiákat” vélt felfedezni, emlékeztetve közönségét, hogy az 1990-es évek háborús bűnöse, Slobodan Milosevic igen népszerű volt Szerbiában. És nem állt meg itt; azt is mondta, hogy szerinte Hitler is kétharmados győzelmet aratott volna 1945 Berlinben, még a szovjet ostromgyűrűben is.