„Azt mondják, le kell menni vidékre. Először is azt szeretném leszögezni, hogy alapvetően az égvilágon semmi problémát nem látok abban, hogy az ereszkedés szemantikai mezején indulnak útnak a fővárosból, merthogy én otthonról biztosan egész életemben fölmentem Pestre (na jó, akkoriban fel, de nem is voltam szélsőséges TGM-rajongó). Nem volt ebben semmi kishitűség kontra nagyarcúság, úgyis menőbb a nagyobbat, erősebbet megfogni, így is áraztuk be mindig: szebb a diadal (lásd még: hagyjad már ezeket a pesti pufikat, te).
E fölösleges, de legalább régen érett zárójel után térjünk rá arra, hogy mit lelhet, aki lemegy (elmegy az igekötő-moralizálás rajongóinak kedvéért) vidékre. Egy fölfoghatatlanul bátor, szélsőségesen vakmerő, igazságfélő barátunk, aki nem mondott még le a lázadás elemi lehetőségéről, a mellékelt képet készítette Fonyód térségében: ez egy mangóstejszínes torma.
Már a minap, a kolbászízű sörnél beszélni kellett volna, de akkor még az árulás ereje a csend börtönébe zárta tudatunkat, most is csak nyomkövetővel sasszézunk ki onnan, azért ilyen halk az üvöltés.
Tehát. Mi a torma? A torma egy növény, amelyből csípős íz reszelhető. Mi a tejszín? Tejkészítmény, amelyet alapvetően gépi eljárással állítanak elő, tehát mesterséges mű. (Update: vagyis nem. Max ez nem igaz, de hát ebben a világban ki számolja?) Mi a mangó? Édes gyümölcs.
Vegyük közös alaptudásunkat az igazságról. Azaz. Ha tormát akarok enni, akkor csípőset akarok enni. Mert a torma csíp. Már az is tagadása mindennek, ha előállítjuk a nemcsípős változatot, hiszen akkor szükségszerűen ki kell rabolnunk a torma jelentését, ki kell nevetnünk, meg kell tagadnunk az identitását. De ha ezen valamilyen okból túl is esünk, azután az, hogy édes egzotikus gyümölcs és egy mesterséges tejkészítmény - föltételezett - ízével keverjük, az konkrétan az igazság legvégső karikatúrája. Tudjuk, kik rajzolják.
De hogy jön ehhez a vidék?
Úgy, hogy utazhatnak ugyan sokan le (el) vidékre, és föl (el) Budapestre, ugyanazt a világot találják: a neoliberális kapitalizmus rendszerét, a látványcivilizációt, az emberiség föltámadása elleni permanens, merényletet.