„Másodszor, Orbán győzelme széttépte Brüsszel jámbor reményeit: hogy a nem múló kelet-európai ellenszenv a nemzetek társadalmi dolgaiba és belügyeibe, ami az öreg EU-országokban normális, idővel elmúlik.
Ezen nézet szerint az olyan populista vezéreket, mint Mateusz Morawiecki Lengyelországban és Orbán Magyarországon, eltűnnék, ahogy a pelyvát elsodorja a szél, ha a nép észhez térne, és rádöbbenne, milyen előnyei vannak annak, ha az EU szája-íze szerint játszanak. Most minden ilyen nézetet megcáfoltak. A magyarok még akkor is olyan politikára szavaztak, ami nem tetszik Brüsszelnek, ha az EU pénzek befagyasztásával fenyegetőzik. Ugyancsak a magas lóról beszélő EU arculcsapása, hogy a magyarok 90 százalékban szavaztak arra egy népszavazáson, hogy korlátozzák az LMBTQ-dolgok reklámozását a fiataloknak; és ez a népszavazás csak azért nem érvényes, mert az ellenzék felhívása az érvénytelen szavazásra érvénytelenné tette a leadott voksok felét.
Nem kétséges, hogy az Európai Bizottság, utálja a PiS-t, azaz a lengyel kormánypártot, és ugyanennyire a Fideszt, még mindig reménykedik a lengyel ellenzék győzelmében a következő választásokon. De ha a tegnap közvélemény-kutatásoknak van bármilyen tanulsága, akkor az az, hogy a Bizottságnál lélekben erősnek kell lenniük.
Harmadszor: Brüsszel jogi hadjárata a jogállamiság nevében a kelet-európaiak ellen, egyre inkább úgy tűnik, homokra futott. Voltak tervek arra, hogy a makacs országokat a hetes cikkely segítségével megbüntessék, amivel főleg Lengyelországot és Magyarországot büntették meg. De ez az összes többi ország egységét követeli meg. A két országnak informális megállapodása van, hogy kölcsönösen megakadályozzák a másik elleni lépéseket; a Bizottság minden olyan reménye, ami szerint ennek a megállapodásnak vége lesz, hamisnak bizonyult.”