Mi áll ennek a klímaőrületnek a hátterében?
Lomborg véleménye szerint az a hamis és felelőtlen elképzelés, hogy a globális felmelegedés közvetlen egzisztenciális veszélyt jelent a világ számára. „Az éghajlatváltozás valós és ember okozta; ebben ne legyenek kétségeink” – véli a Wall Street Journal szerzője. Az Obama- és a Biden-kormány által használt legjobb gazdasági becslések, valamint az egyetlen Nobel-díjas klíma-közgazdász által készített becslések mind azt mutatják, hogy a csillapítatlan éghajlatváltozás teljes hatása – nem csak a gazdaságra, hanem az egész világra nézve – kevesebb mint 4 százalékkal csökkentené a globális GDP-t évente az évszázad végére.
Az ENSZ becslése szerint 2100-ban egy átlagos ember 450 százalékkal lesz gazdagabb, mint ma.
Ha az éghajlatváltozás változatlanul folytatódik, az átlagember viszont „csak” 434 százalékkal lesz gazdagabb
– ami messze nem katasztrofális eredmény – teszi hozzá Lomborg. Ebből megítélésünk szerint az következik, hogy a mesterséges zöld átállás egy olyan pusztító ideológia, amely tényleges jólétcsökkenést okoz, míg a klímaváltozás sokkal kisebb károkat jelent, ha pedig a forrásokból az ahhoz való alkalmazkodást segítjük, akkor ez a hatás akár semlegesíthető is. De ehhez jó, pragmatikus, adatalapú szakpolitika kellene.
A szakértő szerint a félelemtől rettegő világ nem hoz okos döntéseket – így nem meglepő, hogy nem sikerült tenni a klímaváltozás ellen. Világviszonylatban
az emberiség tavaly rekordot ért el CO2-kibocsátás terén, annak ellenére, hogy az elmúlt évtizedben 5 billió dollárt költöttek a világon klímapolitikára.
Az ENSZ 2019-ben elismerte, hogy a párizsi megállapodás ellenére „az elmúlt évtizedben nem történt valódi változás a globális kibocsátási pályán.”
Az Európai Unió megpróbált átállni a megújuló energiaforrásokra, de energiájának több mint 70 százalékát még mindig fosszilis tüzelőanyagokból nyeri. A fennmaradó rész nagy részét az Amerikában kivágott fákból származó és dízelüzemű hajókon szállított faforgács elégetésével állítják elő – fejti ki Lomborg. A nap- és szélenergia az Európai Unió energiájának mindössze 3 százalékát teszi ki, ráadásul a technológia megbízhatatlan, és ha nem süt a nap vagy nem fúj a szél, akkor gyakran gázzal kell pótolni. Mivel Európa nem hajlandó a palagázt – amely a kontinensen mindenütt megtalálható, de még kiaknázatlan – felkarolni, az orosz gáznak van kiszolgáltatva. Az elmúlt két hónap megmutatta, hogy ez mennyire veszélyes – emelte ki a dán környezetvédő.