„Van ugyebár egy egyre erősödő kritikám a média működését illetően. Hogy akadálytalanul és ellenőrizetlenül rohannak át slágerhírek a legnagyobb és legtekintélyesebb orgánumokon is, és ha nyomába eredünk egynek-egynek, akkor valami egészen más derülhet ki, mint amiről eredetileg beszámoltak.
A kritika kritikájaként rendre fölmerül, hogy egyetlen újságíró, kritikus, lilaködös értelmiségi miért tudná jobban, ami a világban történik, mint a nagy hírközlő szervek. Pedig ez nem fölkészültség és infrastruktúra kérdése, hanem a hozzáállásé. A szerkesztőségeket, a »kutatóintézeteket«, a közösségi média csomópontjait elözönlötték azok, akik magukra a jó ügyek szorgalmas iparosaiként tekintenek, akikben föl sem merül, hogy az eleve jónak, hasznosnak, fontosnak tételezett ügyet alátámasztó hírt vagy »»szakértői«« véleményt távolságtartással, gyanakvással kezeljék. Ennek következtében mindent elborít a szentimentális jóemberkedés és a harcos aktivizmus, illetve a fölzaklatott pillanatban élés. Vagyis az, hogy valami aktualitás hihetetlenül magas hőfokú érzelmi azonusulást vált ki, amelyről azonnal tájékoztatni kell a környezetet, hogy azután a következő világmegváltó vagy világot veszélyeztető aktualitás hatása alá kerüljön a közönség, és az előzőre többé vissza se térjen.
Talán hihetőbbé válik, amit mondok, ha nem megyek el szó nélkül amellett, amikor én is bedőlök. Nagyon úgy tűnik, hogy a Kígyó-sziget ostroma abban a formában, ahogy mindenki tudósított róla, nem volt igaz. Én is úgy voltam vele, hogyha van felvétel, és azt validálják a nagy nemzetközi csatornák és a világlapok, továbbá az ellenfél is közzéteszi a maga videóját a sziget elfoglalásáról, ami nem cáfolja az első híreket, akkor biztos úgyis van. Úgy néz ki, nincs úgy. Ám, ha harcban elfogták őket, az a hősiességükön alig változtat, viszont némileg más a helyzet, ha megadták magukat. Nem tudni, mi az igazság, én például biztos nem tudom.
Mindebből a tanulság a konkrét helyzetet illetően az, hogy a trollhadseregek és professzionális propagandagépezet üzemeltetésével vádolt Putyin teljesen amatőr kommunikációs támogatással vágott bele ebbe a háborúba. Az információs küzdelmet az ukránok elképesztő fölénnyel nyerik egyelőre. A nagy általánosságot tekintve pedig azt kell leszűrni, hogy az elmúlt másfél évtized legfontosabb fejleménye – Kína fölemelkedésén túl – a média teljes átalakulása. Az ellenőrízetlenül terjedő hírek és hangulatok valóságfüggetlen önkéntes cselekvés láncolatát képesek beindítani, illetve képesek eltéríteni a valós intézkedéseket vagy azokra inadekvát válaszokat kényszeríteni ki.