Nyugaton a helyzet változóban

2022. január 29. 10:00

A neoliberális konszenzus felbomlására a mainstream a „semmi” radikális újracsomagolásával reagált.

2022. január 29. 10:00
null
Schiffer András
Schiffer András
Azonnali

„Álláspontom szerint arról van szó, hogy a 2008-as globális pénzügyi válságra, a hidegháború utáni neoliberális konszenzus felbomlására a mainstream a »semmi« radikális újracsomagolásával reagált. Az így létrejött és/vagy megerősödött liberális formációk egész egyszerűen hitelesebben és hatékonyabban képviselik a neoliberális gazdaságpolitika és progresszív társadalompolitika elegyét, az éppen emiatt identitásválságba került kereszténydemokrata és szociáldemokrata pártoknál.

A jelenséget a legérzékletesebben Macron 2017-es sikere mutatja meg: az újonnan létrejött En Marché mindkét klasszikus irányzat szavazótáborából »táplálkozott« és egyaránt padlóra küldte a PS-t és a gaullistákat. Ráadásul olyan pozíciót birtokolnak ma az európai liberális pártok, ahonnan kompatibilisebbek a két klasszikus rendszerpárttal, mint azok egymással, s ez a szituáció a tényleges támogatottságukhoz képest felértékeli őket. Ha azonban végignézzük a tizennégy országban a klasszikus rendszerpártokon kívüli blokkok támogatottságát, világosan látszik: szó sincsen egy liberális korszak kezdetéről! A liberális blokk mindössze két országban (Hollandia, Dánia) a klasszikus rendszerpártokon kívüli vezető erő.

Négy országban (Spanyolország, Olaszország, Portugália, Írország) a klasszikus rendszerpártokon kívüli blokkok erősorrendjében az első háromban sem találjuk a liberálisokat. Talán nem véletlen, hogy ez a négy állam -Görögország mellett- a 2008-as globális pénzügyi válság legnagyobb európai vesztese. Három országban (Belgium, Franciaország, Svédország) a populista blokk a klasszikus rendszerpártokon kívüli vezető irányzat. Legtöbb helyen, kilenc országban (Németország, Luxemburg, Ausztria, Finnország, Spanyolország, Portugália, Írország, Görögország és Olaszország) viszont a klasszikus rendszerpártokat elutasító választópolgárok legnagyobb arányban a kapitalizmus-kritikus blokkba sorolt pártok valamelyikére szavaznak. A kapitalizmus-kritikus ráadásul az egyetlen blokk, amely mind a tizennégy országban a klasszikus rendszerpártokon kívüli blokkok erősorrendjében ott található az első háromban. A klasszikus rendszerpártok visszaszorulásával tehát az európai választók elsősorban a globális kapitalizmussal – annak fogyasztói társadalmával, politikai intézményrendszerével – szembeni kritikai irányokra fogékonyak.”

Nyitókép: Földházi Árpád

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pipa89
2022. január 30. 16:20
Bandi azt mondja, ha jó értem, hogy ne keressük a klasszikus szocialista-liberális-keresztény-konzervatív pártokat az EU-ban, mert a választópolgárok preferenciái megváltoztak: nem jobb-bal oldalban gondolkodnak, hanem arra adják a szavazatukat, akik a kapitalizmus kritikáját, a kapitalizmus ellenében fogalmazzák meg önmagukat. Azért ez mindenképpen érdekes abból a szempontból, hogy a leendő konzervatív-keresztény tömörülésünk hogyan fogja kommunikálni, és pozicionálni önmagát az EU-ban akkor, amikor onnan kiveszett a vallás, a konzervatív értékrenden alapuló politika.
Voltkocsmáros
2022. január 30. 06:22
Előttetek a történelmi lehetőség hogy betöltsétek a jobboldali űrt amit ez a tetű vona maga után hagyott!
fatman
2022. január 30. 00:56
rendben, na és? a legújabb liberális baromságokat sokszor a baloldali pártok képviselik, valójában tök mindegy, h mi a neve a pártnak... pl. Németország vagy Svédország... ugye a németeknél a liberális párt elég érdekes, és vszleg inkább jobboldali, és ott a zöldek az igazi liberálisok... és akkor nem is beszéltünk arról, h mit művelt a CDU az elmúlt 20 évben... szóval igen, változásra van szükség...
tevevanegypupu
2022. január 29. 23:05
Húsz év múlva Európában többségben lesznek a muzulmánok..és senki nem tudja elhitetni, hogy a most megalakult kormányok nem ártanak rengeteget Europának..Fordított inkvizitorok, megszállott migránspártiak,bocs..de lassan mindegyik miniszterelnök meleg..vagy tökletesen rossz gazdasági helyzetbe kormányozta országát..hamis jogállamiságot hirdetnek, természetellenes dolgokat erőltetnek, nem bírnak a bevándorlókkal..és ezek számítanak..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!