„A Székelyföld egyik ékességére, az Egyeskőre igyekvő vándor útja Balánbányán, a tudatos betelepítés révén – a Hargita megyében ritkaságszámba menően – román többségűvé tett bányavároson vezet keresztül. Nicolae Ceaușescu annak idején Kárpátokon túli munkások ezreit költöztette az Olt mesés völgyével különösen éles kontrasztban álló blokkházakba, elérve, hogy 1977-re a románok már kétharmados többségbe kerüljenek. Talán ez a »sikertörténet« lebeghetett Ludovic Orbannak, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének szeme előtt, amikor pártja Hargita megyei tisztújító küldöttgyűlésén szorult helyzetében a jó öreg magyar kártya előhúzása mellett döntött.
Orban pozíciója ugyanis pártja élén igen ingataggá vált, miután az általa korábban a kormányfői székbe segített Florin Cîțu ringbe szállt a pártelnöki székért. Egyre több megyei pártszervezet sorakozik fel mögötte, s Klaus Johannis államfő támogatását is élvezi, ezért azután Orban óhatatlan szükségét érezhette, hogy benevezzen a nagyotmondási versenybe.
»Ha a térséget sikerül a potenciáljának megfelelően fejleszteni, látni fogják, hogy az etnikai összetételt is jelentősen meg lehet változtatni« – kecsegtette Orban a Székelyföldön kisebbségben lévő román nemzeti liberálisokat. – »Ha itt termelőkapacitások alakulnak ki, és szükség lesz a munkaerőre, nyilvánvaló, hogy jönnek majd munkakeresők is.« A román kormánypolitikában a munkahelyteremtésnek ugyanis a kisebbségek lakta vidékeken nem az a célja, hogy a térség megtartó erejét növelje, hogy a Hargita megyében tanuló magyar tanoncoknak legyen munkája és jövője.
Ami azt illeti, Ludovic Orbannak a fejében máris sikerült véghez vinnie az etnikai összetétel megváltoztatását. Édesapja ugyanis még Orbán volt, brassói magyar ember, akit a történelem szeszélye és saját jelleme (vagy annak hiánya) a Securitate soraiba sodort, s román asszonyt választott gyermekei anyjának. Így lett a fia Orbán Lajos helyett Ludovic Orban, aki ismerői szerint jól bírja, csak éppen nyilvánosan nem használja az apanyelvét.”