„Nem az Óperenciás tengeren túl, hanem a jogállamiságra oly érzékeny Európai Unió közepén, Magyarországon. Hasonlóan hajmeresztő, ahogy a »habarékellenzék« vezetői megfenyegetik politikai ellenfeleiket, egész pályás letámadásra készülnek és bosszúhadjáratra hergelik sajátjaikat. Persze, nem kellene minden marhaságot komolyan venni, hisz az ellenzéki oldal »előválasztás« lázában ég, nagyotmondási licitverseny van, mégis kell egy vörös vonal, valahol meg kell húznunk a határt. Az erőszakos baloldal történelme is arra sarkall minket, hogy komolyan vegyünk minden fenyegetést.
Gyurcsány Ferenc után ma már Fekete-Győr András és Jakab Péter is olyan politikai–jogi »elszámoltatásról« beszél, ami inkább leszámolásnak hangzik. Az elszaporodott baljóslatú nyilatkozatok arra utalnak, hogy a baloldal egy olyan bosszúhadjáratra készül, ami az Európai Unióban példa nélküli lenne. Ami még ijesztőbb, hogy mindezt kiterjesztenék a pártpolitikával nem foglalkozó jobboldali (polgári, nemzeti, konzervatív felfogású vagy keresztény hitű) művészekre, tudósokra és közéleti szereplőkre.
A magyarországi baloldal elmúlt száz esztendeje arra tanít minket, hogy ne kezeljük félvállról, mikor börtönnel vagy lámpavasra akasztással fenyegetőznek. Vegyük komolyan, hogy ígéretük szerint alkotmányellenes eszközökkel forgatnának fel mindent, ha megnyernék a választásokat.
Az új alkotmányt – a parlament kikerülésével – közvetlen népszavazás útján akarták elfogadtatni, a referendumra pedig olyan többségi kritériumokat állapítottak meg, amelyek ütköztek a hatályos alkotmánnyal. Ezután a kormány azt a kérdést intézte a legfelsőbb bírósághoz (ami ott megfelel az alkotmánybíróságnak), hogy megteheti-e ezt alkotmányosan. A Chávezhez közel álló bírók többsége pedig nyilván úgy döntött, hogy bár az alkotmány hallgat a közvetlenül a nép által létrehozható alkotmány lehetőségéről, a többségi kritériumokról, ám ez nem jelenthet tilalmat.
Habár jelenlegi helyzetben nehéz elképzelni, hogy az ellenzék maga mögé tudná állítani a társadalom bármilyen módon »kiméricskélt« többségét egy új alkotmány megteremtéséhez, ám az Európai Unió hathatós segítségével megtehetné az alkotmánypuccsnak nevezett folyamat első lépéseit.