Csakugyan félnünk kell a kormányváltást?

2021. augusztus 13. 22:30

Szokatlan, ugyanakkor rémisztő ígéret, hogy az ellenzék – egy esetleges kormányváltás után – egyszerű többséggel is hajlandó lenne átírni az alkotmányt.

2021. augusztus 13. 22:30
null
Nagy Ervin
Nagy Ervin
Magyar Hírlap

„Nem az Óperenciás tengeren túl, hanem a jogállamiságra oly érzékeny Európai Unió közepén, Magyarországon. Hasonlóan hajmeresztő, ahogy a »habarékellenzék« vezetői megfenyegetik politikai ellenfeleiket, egész pályás letámadásra készülnek és bosszúhadjáratra hergelik sajátjaikat. Persze, nem kellene minden marhaságot komolyan venni, hisz az ellenzéki oldal »előválasztás« lázában ég, nagyotmondási licitverseny van, mégis kell egy vörös vonal, valahol meg kell húznunk a határt. Az erőszakos baloldal történelme is arra sarkall minket, hogy komolyan vegyünk minden fenyegetést.

Gyurcsány Ferenc után ma már Fekete-Győr András és Jakab Péter is olyan politikai–jogi »elszámoltatásról« beszél, ami inkább leszámolásnak hangzik. Az elszaporodott baljóslatú nyilatkozatok arra utalnak, hogy a baloldal egy olyan bosszúhadjáratra készül, ami az Európai Unióban példa nélküli lenne. Ami még ijesztőbb, hogy mindezt kiterjesztenék a pártpolitikával nem foglalkozó jobboldali (polgári, nemzeti, konzervatív felfogású vagy keresztény hitű) művészekre, tudósokra és közéleti szereplőkre.

A magyarországi baloldal elmúlt száz esztendeje arra tanít minket, hogy ne kezeljük félvállról, mikor börtönnel vagy lámpavasra akasztással fenyegetőznek. Vegyük komolyan, hogy ígéretük szerint alkotmányellenes eszközökkel forgatnának fel mindent, ha megnyernék a választásokat.

Az új alkotmányt – a parlament kikerülésével – közvetlen népszavazás útján akarták elfogadtatni, a referendumra pedig olyan többségi kritériumokat állapítottak meg, amelyek ütköztek a hatályos alkotmánnyal. Ezután a kormány azt a kérdést intézte a legfelsőbb bírósághoz (ami ott megfelel az alkotmánybíróságnak), hogy megteheti-e ezt alkotmányosan. A Chávezhez közel álló bírók többsége pedig nyilván úgy döntött, hogy bár az alkotmány hallgat a közvetlenül a nép által létrehozható alkotmány lehetőségéről, a többségi kritériumokról, ám ez nem jelenthet tilalmat.

Habár jelenlegi helyzetben nehéz elképzelni, hogy az ellenzék maga mögé tudná állítani a társadalom bármilyen módon »kiméricskélt« többségét egy új alkotmány megteremtéséhez, ám az Európai Unió hathatós segítségével megtehetné az alkotmánypuccsnak nevezett folyamat első lépéseit.

A jogállamiság felett őrködő Európai Bizottság eddig még nem kifogásolta az ellenzék »ötletelését«, ami beszédes, ugyanakkor tanulságos is egyben. A »Nyugat« sosem védett meg minket, nekünk kellett megküzdenünk a szabadságunkért. Ezért kell félnünk egy olyan kormányváltást, ami túlterjeszkedne az alkotmányos kereteken.”

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 151 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Reszelő Aladár
2021. augusztus 18. 13:23
A nyugat a status quo-ra szavaz. Ha pedig ez mindkét oldal esetén azonos, akkor aki felett nagyobb a befolyásuk. Korábban elég volt a gazdasági-pénzügyi, de mostanra megint valami ideológia került elő. 100 év alatt voltak már kommunista és náci kísérletek, most úgy tűnik a gender és az emberi jogok lettek a jó és a rossz mérőszámai. A játék neve jogállam volt, de a szabályai dinamikusan még szebben szólva progresszíven változnak. Ha Orbán holnap betiltaná a kereszténységet és a heteroszexuális kapcsolatokat, valamint kötelezővé tenné az abortuszt és a nemváltást, akkor lehet hogy tapsikolnának. De mi nem vágyunk erre. Arra hatalmaztuk fel, hogy dacoljon ezekkel szemben. Amíg megteszi, mi is mögötte állunk majd!
koronaszepe
2021. augusztus 15. 15:05
Az a rémísztő, Ervin, hogy kivisztek minket az EU ból. Na az rémísztő...
krislaci
2021. augusztus 14. 22:40
Kicsit helyesbítenék, nem csak szemantikailag. Az ellenzék olyan széleskörű elszámoltatásra készül, ami példa nélküli Európában. Mert, az "elmúlt tizenegy év alatt" a hatalmat megragadottak a kontinens demokratikus részén az utóbbi hetvenhat év alatt nem látott autokrata, korrupciós kapcsolatokra épülő, a jogállamiság alapvető biztosítékait leépítő hatalmi rendszert hoztak létre. Az igazságszolgáltatás széleskörűségét az elkövetett bűnök mértéke determinálja. Ahogy ez már az Ószövetségben is írva vagyon.
APA152
2021. augusztus 14. 20:59
Elnézve az itt elhangzó hozzászólások melletti lájkokat,azt látom,hogy a nagy többség (kb 8-1 ben arányban ) a kormánypárti oldalt tartja normálisnak. Vannak persze hangoskodók,szidalmazók,véres szájjal fenyegetőzők,de úgy látom ezek csak tehetetlenségükben mocskolódnak,nem is kell őket komolyan venni. Aztán itt van még a Nem zeti konzultáció,amit már közel egymillióan küldtek vissza. Már magában ez is jelzi,a kormányoldal támogatottságát. És ha csak az az egymillió ember megy el szavazni a Fideszre,(persze sokkal többen lesznek ) már akkor is nyerni fog. Mert az ellenzéknek összesen sincsen fele ennyi támogatója sem. És ez még akkor is igaz,ha az itt kommentelők egyike (palika 1995 ) azt harsogja,hogy a 7.5 millió Fidesz ellenes van Magyarországon. Az lehet. De akkor jól el vannak bújva (rejtve )mert eddig éppen az ellenkezőjét tapasztaltuk. Vagyis ! Ha az ellenzéki szavazóknak lenne egy kis eszük,akkor már itt látniuk kellene azt,hogy mekkora kisebbségből ordibálnak,és,hogy mi várható a 2022-es szavazáskor. Persze ezt rossz lehet látni,sőt,sokkoló. Sokkoló lehet számukra az tény,hogy egy kormány már 12 éve van hatalmon megszakítás nélkül,és még várhatóan lesz is újabb 4 évig. Úgy, hogy tisztelt ellenzékiek,csak harsogjatok,fenyegetőzzetek,szitkozódjatok. Most még megtehetitek úgy,hogy azt a hamis illúziót táplálhatjátok,hogy talán nyerhettek is. De megsúgom,NEM FOGTOK SOHA !
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!