Megnéztem tegnap a Patrióta első adását, és a végére fülig ért a szám.
Szeretem és tisztelem a jobbos megmondóembereket. Örülök, hogy van Megadjánk, Apáti Bencénk, Trombitás Kristófunk. Mikor kisgimista koromban, egy iskolára pazarolt nap után rágyújtottam egy akkori Polbeatre, úgy éreztem, mégiscsak volt értelme felkelnem aznap, és amikor az iszonyatos felbontásban, történelem előtt gyártott kamerákkal felvett Mélymagyarra tapadt szemmel eltöltöttem Ferencz Orsolya űrkutató társaságában ötven percet, belém égett, hogy szakpolitikai kérdésekben teljesen felesleges az újságírással foglalkozó szociológusok keltette hisztikre felülni.
Arra pedig tisztán emlékszem, hogy amikor 17 évesen egy kaliforniai kollégiumi szobából izgultam végig a 2018-as választási kampányt, ahogy Bayer Zsolt egy Sajtóklub-kitelepülésen rázendített A gazda bekeríti házát c. versre Babitstól, könnybe lábadt a szemem. „Kincses tavalyból érkezett / bátyák magunk: mit, hízelegni a modern / szeleknek? Ősz ez, barbár, gyilkos és hazug” – szavalta Bayer, s én ott ültem a hazámtól tízezer kilométerre, három házzal felettem lakott az ötvenhatos, osztrák menekülttábortól a kanadai vadonig mindent megjárt emigráns magyar bencés, aki kint a gondomat viselte, az udvar túlfelén oktatták nekem hittan meg irodalom néven az újmarxista agymosást, a transzvesztita évfolyamtársam két szobával arrébb csillámporozta a szemét. Bayer Zsolt pedig egy gramm kétséget se hagyott bennem afelől,
hogy amikor majd hazamegyek, merrefelé lesz majd érdemes a normalitást keresnem.
Szóval megmondóemberekre szükség van. Kell ember, aki az ezer cikk és nyilatkozat keltette zajban meggyőz, megerősít, tartja benned a lelket, rád ragaszt valamit a lelkesedéséből, a hitéből, aki bizonyságot tesz, akinek csillog a szeme, mert tudja, hogy az igazat beszéli. Kellenek bajtársak, vezetők, példaképek. Én vagyok az utolsó, akit erről meg kell győzni. De a Patriótának mégsem azért örülök, mert eggyel több megmondóemberünk lett.
Azt vártam, hogy Rákay Philip is jól megmondja majd a konzervatív tutit, csak éppen egy viszonylag új platformon. Aztán fogta magát, és pont nem ezt csinálta. Inkább megcsillantott valamit abból, amit huszonöt évnyi médiatapasztalat ráragasztott, és mondott valami újat. Összerakta a képet az ellenzéki előválasztásról, nem felejtve ki azt a kulcsfontosságú területet sem, amelynek a baloldal az atlanti világ zömében a hatalmát köszönheti, és amit a jobboldal valamiért mindig elfelejt: az infrastruktúrát, Szigetvári Viktorék adatkezelő cégét, a Datadatot, amelynél az ellenzéki szavazók személyes adatai összefutnak. Nem csak jól elmondta azt, amit eddig is tudtunk, hanem mondott valami újat, fontosat, egyedit is. Meg is nézték a premieradását bő százhúszezren.