A szerző az MCC Irodalmi Műhelyének vezetője
A kripto most nyert!
Ezt nem sokan vették észre. Az amerikai választások, a Brexit, a covic és a korlátozások, oltások miatti feszültségek közepette észre sem vettük, hogy
a kriptovaluták a perifériáról a hatalom kellős közepébe kerültek.
A múlt héten Michael Saylor, a MicroStrategy vezérigazgatója virtuális bitcoin-konferenciát tartott. Nincs ebben semmi szokatlan. A 2011-es New York-ban tartott első konferencia óta számos konferenciát szervezetek már a bitcoinról (az első és a legerősebb kriptopénzről). Saylor konferenciájának jellege azonban már merőben szokatlan volt. A résztvevők vállalatok voltak. Öltönyösök. Üzlet szónokol az üzletnek.
2020-ig a bitcoin- és más kriptokonferenciák tipikus látogatói libertariánusok, anarchisták, szélhámosok, start-uposok, magának való különcök, kód-mániások, deviáns kormányok által vezetett országok állampolgárai és egyéb csodabogarak voltak. Egy szóval, főleg kívülállók, akiknek a jólöltözöttség egyet jelent egy tiszta pólóval.
2010-ben László Hanyecz hajtotta végre az első bitcoin tranzakciót, amikor 10000 bitcoint fizetett egy kis pizzáért. E cikk írásakor, 2021 februárjában, a bitcoin árfolyama csúcsokat döntöget, egy bitcoin 42000 dollárt ér.
Egy évtizeden keresztül a Wall Street csak becsmérelte a bitcoint,
felfuvalkodott bankárok, miniszterek, újságírók, közgazdászok, vagy éppen a Nobel-díjas Paul Krugman élcelődtek rajta.
A bitcoint egy Ponzi-sémának vették. Egy múló hóbortnak. Egy buboréknak. A kábítószer-kereskedők és a bérgyilkosok fizetségének. Az öltönyösök szívesen emlegették a tulipánmániát, így fitogtatva műveltségüket, miközben a szivarjukkal fitymálóan bitcoinra hamuztak.
Nos, hirtelen a „tulipánok” érdekessé váltak. 2020 decemberében az Egyesült Államok egyik legrégebbi biztosítótársasága, a Massachusetts Mutual Life Insurance százmillió dollárt tett bitcoinba. Ezt érdemes megismételni. Egy biztosítótársaság, azaz a legmerevebb, legföldhözragadtabb, legunalmasabb alakok vettek bitcoint.
Ironikus, hogy a deviáns kormányok (Venezuela, Irán) is beszállnak a bitcoinba, miközben saját állampolgáraik is mentőövként kapaszkodnak bele.