„Ilyenkor kell észnél lenni” – Orbán Viktor szerint a legsötétebb órában vagyunk
„Ezt a két hónapot kell okos, higgadt politikával túlélni” – húzta alá a kormányfő.
Orbán a balliberális elit impotens kormányzására illiberális választ adott.
„Elgondolkodtató írást jelentett meg Marosán György a hvg360-on, „Nyikorgó biciklin” a rossz irányba címmel. A stratégiai tudományokból ismert stratégiai mátrix segítségével mutatja be, hogy bármely szervezetet (így a magyar kormány is) tevékenységének minősége alapján az alábbi négy kategóriába lehet sorolni:
1. Jó – kormányok esetében a közjó megvalósulását leginkább elősegítő – célokat valósít meg, hatékony módon.
2. Jó stratégiát követ, de rosszul valósítja meg őket.
3. Rossz irányba halad, de a megvalósításban hatékony.
4. Rossz úton jár és a megvalósítás is rossz.
Marosán szerint Orbán Viktor kormányának tevékenysége valahol a 3. és 4. kategóriával jellemezhető: rossz irányba viszi az országot, és – hiába a kétharmad – nem is kormányoz jól. Ezzel olyan helyzetbe lavíroz bennünket, amelyből kikecmeregni szerinte nagyon nehéz lesz, ha egyáltalán lehetséges. Marosán a nemzetközileg elfogadott sztenderdek alapján mondja azt, hogy rossz irányba megy az ország és állításait nehezen lehetne cáfolni. Magam is hasonlóan gondolkodom, felháborodásomnak, hogy csúszunk lefelé, többször is hangot adtam, legutóbb a g7.hu-n.
Felmerül a kérdés, hogyan lehetséges, hogy a mindenki – még az ellenfelei által is – elismerten tehetséges Orbán Viktor, akinél jobban senki sem ismeri a politika csínját-bínját, képtelen jól kormányozni és alapvetően elhibázott stratégiát valósít meg, ahelyett, hogy kétharmados támogatással a háta mögött a lehető legjobb és legfenntarthatóbb pályára állítaná Magyarországot? A válasz valahol ott keresendő, amiről Kovács Tibor is ír a Válasz Online-on megjelent figyelemre méltó publicisztikájában: a magyar politikából fájdalmasan hiányzik a konzervatív-liberális alternatíva, az, ami a nyugati civilizáció egyik legerősebb tartóoszlopát képezi. Orbán a balliberális elit impotens kormányzására illiberális választ adott, pedig megtehette volna, sőt, politikai indíttatása arra predesztinálta volna, hogy végre Magyarországot is újra megtermékenyítse a konzervatív-liberális ideológia.
Az, amely a reformkorban és a 19. század végén oly nagyszerűvé tette az országot.”