„Vakcinafronton hajlamosak vagyunk megfeledkezni egy igen fontos tényezőről: ki áll jót a termék minőségéért, baj esetén kié a felelősség.
»Az orosz vakcinákról ... csak most kezdett el előzetes tárgyalásokat az Európai Gyógyszerügynökség, a kínaiakkal még itt sem tartanak. Így azt a felelősséget, amit eddig felvállalt az Európai Gyógyszerügynökség, átlátható, pontos dokumentáció és az oltóanyag ismerete mellett a magyar hatóságoknak kell magukra venniük az orosz és főleg a kínai vakcina esetében.« https://tldr.444.hu/.../11-ezer-halott-mellett-tarul-fel...
Az EU által elfogadott vakcinák esetében a termékfelelősség (Product Liability) kérdése viszonylag pontosan meg van határozva. A kényszerűen rövid klinikai kipróbálások miatt az EU elég sok esetleges jogi következményt magára vállalt. Leegyszerűsítve nagyjából az a helyzet, hogy a minőségi problémák miatti következmények a gyártót, a menet közben esetleg előkerülő mellékhatások miatti kártérítési ügyek viszont a tagországok jogi és ezáltal pénzügyi felelősségét érintik. Az Unión kívüli megállapodás esetében a gyakorlat az, hogy mindez a gyártót terheli, emiatt lehet lényegesen alacsonyabb az ár (bár a konkrét esetekben erről semmit nem tudunk).
Most azonban, hogy hazánk külön megállapodással más forrásokból vásárol vakcinát, semmit sem tudunk a termékfelelősség jogi hátteréről. Talán érdemes lenne tisztázni ezt a kérdést még a kínai (orosz) vakcina magyar engedélyeztetése előtt.
Gyanítható, hogy a felelősség ilyenkor az importálóra (kormány) hárul, és ezt már azért is nyilvánosan deklarálni kellene, mert ha valóban sor kerülne a keleti eredetű vakcina beadására, akkor minden beoltottnak tudnia kell, hogy '»reklamáció« esetén kivel áll szemben.
(köszönöm Cs. J. segítségét)”