Donald Trump esete a mélyállammal
A leendő amerikai elnök kinevezései azt mutatják: nem engedi meg még egyszer, hogy saját pártja és kabinetje akadályozza tervei megvalósítását.
Schiffer András attól fél, hogy az Orbán-kormány a nyilvánosság előtt mélyállami jellegű egyetemekkel tör hosszú távú hatalomra?
„Schiffer tehát felveti, hogy az új alaptörvény-módosítás lehetővé teszi a közalapítványok közvetlen politikai hatalom alóli mentesítését, s ez, mint olyan, per definitionem abba az irányba vezet, hogy a jelenlegi jobboldali politikai elit egy olyan mélyállamot vezetne be, amely a saját hatalmát bebetonozná. Érdekes felvetés, meg kell hagyni. Érdemes megvizsgálni, milyen területeken vetette be az Orbán-kormány a közalapítványokat. Segítségül kell hívnunk a törvényi szöveget: A közalapítványok a nevelési-oktatási, felsőoktatási, egészségügyi, karitatív, szociális, család-, gyermek- és ifjúságvédelmi, kulturális vagy sporttevékenységek finanszírozása, illetve támogatása vagy ilyen tevékenységet ellátó intézmények fenntartása és működtetése területén működnek főszabályként.
Eddig, amit láttunk, ahol elkezdtek működni az a felsőoktatás. Tehát a »NER« új »mélyállama« ezek szerint az egyetemek területén támad. A születésükről sajtócikkek garmadája szól. Így fel kell vetnünk a kérdést: Schiffer András attól fél, hogy az Orbán-kormány a nyilvánosság előtt mélyállami jellegű egyetemekkel tör hosszú távú hatalomra? Az egyetemek, ösztöndíjak, kulturális intézmények sötét, rejtett összeesküvése előtt állunk tehát, amelyek Schiffer szerint ugyanolyan hatalompolitikai veszélyt rejtenek a jövőben magukban, mint mondjuk egy KGB.”