A migrációs nyomás pedig bármikor erősödhet. 2015-ben elég volt egy mondat »Mint szírt befogadunk!«, vagy egy selfi Merkel kancellárral, ami végigfutott az iszlám világban és egy egész népvándorlást váltott ki. Az most derült ki, hogy az akkor beáramló tömegből még öt évvel később is egymillió migráns él segélyen.
A németek most új szót találtak ki a kvótára. Ízlelgessük a fogalmat, amivel sokat fogunk jövőre találkozni: Másodlagos migráció, pontosabban annak megakadályozása. Berlin nem a nagyvonalú befogadási és segélyezési politikáján akar változtatni, hogy Hollandiához, Svájchoz, Dániához vagy Magyarországhoz hasonlóan végre ne vonzza mágnesként az Európában jobb életet kereső idegeneket.
A javaslat szerint a külső határon kéne dönteni a menedékkérő esélyéről. Ha esélytelen, hazatoloncolnák. Már ha hazája visszaveszi, mert eddig igencsak vonakodtak. Amennyiben kérvényének van esélye, akkor egy kvóta alapján szétosztanák őket a tagországok között, ahol az eljárást lefolytatnák. A másodlagos migráció, vagyis az egyik tagországból a másikba vándorlás megakadályozására, a migránsok csak a nekik kijelölt országban, vagy csak annak ellátása mértékéig részesülhetnének szociális ellátásban. A probléma ezzel kapun belülre kerülne és — a német vágyaknak megfelelően — európai szintűvé válna. Német európai problémára szerintük ugyanis európai megoldás kell.”