„Ilyenkor kell észnél lenni” – Orbán Viktor szerint a legsötétebb órában vagyunk
„Ezt a két hónapot kell okos, higgadt politikával túlélni” – húzta alá a kormányfő.
Rekordszámú levélszavazat feldolgozása zajlik anélkül, hogy a szavazatok hitelesítésére ilyen volumen mellett lehetőség volna.
„Ha az átláthatóságnak ilyen fokú hiánya mellett tartanának választást a világ bármely más országában, mint jelenleg az Amerikai Egyesült Államokban, azt a »szabad világ« (a nyugati demokratikus konszenzus) országai rögtön aggodalomra okot adónak tartanák. Azt láthatjuk a tengerentúlon, hogy a választási eljárás szabályainak fellazítása és a COVID-helyzet következtében rekordszámú levélszavazat feldolgozása zajlik anélkül, hogy a szavazásra jogosultság megállapítására, a szavazatok hitelesítésére ilyen volumen mellett, a választás titkosságának megőrzését is szem előtt tartva lehetőség volna.
A helyzet sokkal súlyosabb annál, mint ahogy a média egy része igyekszik beállítani azt, miszerint a hivatalban lévő elnök nem képes elismerni a közelgő vereségét, és jogi úton is megpróbál érvényt szerezni az érdekeinek. A tömeges csalásra (függetlenül attól, hogy történt-e ilyen) ugyanis lehetőséget teremtett a mostani választási eljárási rend, és az a helyzet, hogy ezt jó előre látni is lehetett (voltak is kritikus hangok szép számmal). Korábbi választásokon is voltak »elszigetelt incidensekre« példák, ám azokról nem lehetett bebizonyítani, hogy szándékosak, illetve koordináltak lettek volna.
Az amerikai demokratikus intézményrendszer erejét próbára fogja tenni az a metódus, ahogyan ezt a helyzetet kezelni fogja – ellenérdekelt hatalmi szereplők, és mögöttük egy erősen polarizálódott társadalom ellenében. Nem véletlen, hogy európai politikusok is baljósnak értékelik a kialakult állapotot, az USA közeli jövőjét pedig viharosan bizonytalannak.A republikánus szavazók előbb azt láthatták, hogy Trump – az előzetes prognózisok ellenére – »szárnyra kapott«, a kulcsállamokban ismét nagy meglepetést okozva (sőt, sikerült hagyományosan a demokratákra szavazó kisebbségi csoportokat is megszólítania a négy évvel ezelőtti szerepléséhez képest), majd a billegő államokban mért előnye döntően a levélszavazatok feldolgozása nyomán elpárolgott.
Nem kell feltétlenül összeesküvés-elmélet hívőnek lenni ahhoz, hogy a felfokozott hangulatban a választók tömegei a számukra legszimpatikusabb magyarázatot fogadják el igazságként – főleg ha erre az elnök és kampánycsapatának retorikája is rásegít.”