Hadházy és társai nem a demokráciában, hanem a káoszban hisznek

2020. június 29. 18:14

Ha ugyanis nem tenné ezt a kormány, akkor bizony Hadházy és Szél életében először joggal támadhatná meg a kormányt, antidemokratizmussal, a nép véleményének semmibe vételével vádolva őket.

2020. június 29. 18:14
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Magyar Nemzet

„Hadházy Ákos, Szél Bernadett és a Momentum mozgalom arra buzdítják az embereket, hogy a nemzeti konzultáció kapcsán kiküldött kérdőíveket kitöltetlenül adják át nekik különböző gyűjtőpontokon, ezzel mintegy deklarálva, hogy a kormány által elindított kezdeményezésnek semmi értelme nincs, az nem szól másról, mint a kormány önfényezéséről és önigazolásáról.

Szeretnék feltenni egy egyszerű kérdést Hadházyéknak: szerintük melyik demokratikusabb állapot, ha az emberek kizárólag négyévente mondhatják el, pontosabban jelezhetik a véleményüket az egyes pártokra és jelöltekre leadott szavazataikkal, vagy az, ha a négyéves ciklus alatt is kifejthetik álláspontjukat több fontos, az ország és az emberek sorsát meghatározó kérdésben?

Józanul gondolkodó, másfelől demokratikusan gondolkodó ember erre a kérdésre csak egyféle választ adhat, azt, hogy az emberek folyamatos megkérdezése jóval demokratikusabb eljárásmód a kizárólagosan négyévenkénti megnyilvánulásnál. Már csak azért is, mert a nemzeti konzultáció kicsit hasonlít a népszavazásokhoz, a közvetlen demokrácia kiemelkedő intézményéhez (mely leginkább Svájcban honos), igaz, előbbinek nincsen közvetlen jogi következménye, a demokrácia normái szerint azonban erkölcsi következménye annál inkább van a kezdeményezőre, a kormányra nézve.

Ezt persze már nem értheti Hadházy: ha egy kormány ilyen formában, levél útján megkérdezi az állampolgárokat, azaz kvázi népszavazást bonyolít le, akkor annak a végeredménye demokráciában még akkor is iránymutató kell legyen számára, ha a többség a kormánnyal ellentétes álláspontra helyezkedik. Ha ugyanis nem tenné ezt a kormány, akkor bizony Hadházy és Szél életében először joggal támadhatná meg a kormányt, antidemokratizmussal, a nép véleményének semmibe vételével vádolva őket.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mr Diener Mann
2020. július 03. 21:30
Ez a pali se normális, az IS vélemény, ha máshová küldik ezt a szart.
zsoltkom2
2020. június 30. 13:04
Az Orbán DNS-t, ha tényleg érdekelte volna a választók véleménye, akkor az ellenzék kérdéseiből is tettek volna választható kérdést a konzultációba. És hogyhogy nem kérdeztek rá, támogatják-e az emberek a végstádiumos/ kórházi ellátásra szoruló betegek hazaküldését? Vagy, hogy jogos-e a külföldi kritika a határidő nélküli rendeleti kormányzás miatt? Hogy volt-e értelme 16 ezer lélegeztető gépet beszerezni 300 milliárdért, amikor a fennálló koronavírus veszélyfokozatra elég mennyiségnek számolta ki Orbán a 8000 db lélegeztetőt? Vagy mi a véleményük Orbán helyzetértékeléséről, amikor a nap délelőttjén tiltakozik az iskola bezárásosok ellen este meg elrendeli a bezárást. Vagy ígérte Orbán, hogy rendeleti kormányzás alatt nem hoz a koronavírussal össze nem függő döntéseket, aztán mégis. Tehát ez a konzultáció a Fidesz birkáknak szól. De elég lett volna egy rubrikát hagyni az egy kérdésre... Akarjátok fideszeseim, hogy folytassuk? És csak egy válasz lenne: Igen. Sokkal olcsóbban megúszhatta volna az ország. De hát számít a formalitás... demokratikusnak kell látszódni.
Emmanuel Goldstein
2020. június 30. 10:14
Fricz Tamás, a KISZ Ifjúkommunista c. lapjának szerzője a 80-as években a kommunizmusban hitt.
koronaszepe
2020. június 30. 09:48
A Nemzeti Konzultáció egy politikai termék. A Fidesz politikai terméke, parasztvakítás. A nép megkérdezése bizonyos esetekben elengedhetetlen lenne, a forma a népszavazás. Ügydöntő ill. véleménynyilvánító.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!