Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
Zsarolás ez a javából, de komolyan gondolják.
Fenyegetőzések ide vagy oda,
miszerint az országuk területén élő migránsokat a jövőben sem a tengeren, sem a szárazföldön nem tartóztatják fel.
Rögtön az elején adott két esemény, amelynek közvetve vagy közvetlenül, de hatása lehet a tegnapi, késő esti döntésre.
Az első, talán kevésbé fontos pont, hogy nem sokkal a bejelentést megelőzően Törökországban a legtöbb felhasználó számára elérhetetlenné váltak a közösségi oldalak. Nem mindenki küszködött ezzel, de az állami tulajdonban álló Turk Telekom blokkolta a Facebookot, a Twittert, az Instagramot és a helyi fejlesztésű Eksi Sozlukot. Ez pedig már önmagában lehetett következmény és előzmény egyben. Ugyanis az oldalak leállása előtti órákban érte légitámadás a szíriai kormányerők által az amúgy szíriai Idlibben állomásozó török katonákat, akik közül számosan meghaltak és megsérültek.
A közösségi oldalak elérhetetlenné tétele azt a célt szolgálhatja, hogy a törökországi emberek csak a legminimálisabb módon tájékozódhassanak az események felől, bár egy VPN-nel felszerelkezve ez senkit nem állít megugorhatatlan akadály elé. És míg
szír álláspont szerint miért támogatnak dzsihádista csoportokat fegyverrel és pénzzel, törökországi kiképzéssel, addig kezd az is körvonalazódni, hogy miért jelentették be ilyen hirtelen a migránsok feltett kézzel való kezelését. Felrúgva ezzel azt a megállapodást, amiért Angela Merkel korábban vért izzadt, de végül sikerült nagyjából lefizetnie Erdogant.
Elég rossznak tűnik eddig a helyzet?
Mert van ennél fenyegetőbb része is az eddig történteknek. Meg nem erősített információk alapján a törökök felszólították az orosz nagykövetet, hogy hagyja el az országot – ilyet hadiállapot kihirdetése előtt szoktak javasolni. A törökök ugyanis azt gyanítják, hogy az idlibi légitámadásban az oroszok keze is benne volt, mármint egészen konkrétan ők adták a légitámogatást.
Törökország NATO-tag, és
Így válik érthetővé a migránsokkal kapcsolatos bejelentés, amivel Európát igyekeznek sokadjára zsarolni, hogy ugyan, álljatok már a hátunk mögé.
A szír polgárháború elmérgesedésének okozója lehet Idlib. Ám ennél is drasztikusabb lépés lehet, ha a törökök valóban nem állják útját a menekültnek, mert úgy a 2015-ös válságnál is súlyosabb helyzet állhat elő az EU határainál – így a magyar határon is.
És jelen pillanatban nem árt, ha számolunk a legrosszabb szcenárióval, még úgy is, ha azért láttunk már olyan mérges helyzetet Oroszország és Törökország között, amelyet végül sikerült megoldani. A tétet azonban emeli, hogy ezt megelőzően – legalábbis az elmúlt éveket nézve – egyszer sem egy háborúban került egymással szembe a két fél. Márpedig ha Európának aközött kell választania, hogy beáll Törökország mögé egy fegyveres konfliktusig is fokozódó helyzetben, vagy vállalja a felelősségét annak, hogy több millió migránst kell feltartóztatnia,
Különösen úgy, hogy időközben a török kormánypárt szóvivője, Omer Celik is megerősítette a CNN-nek, a továbbiakban nincs meg arra a lehetőségük, hogy visszatartsák a migránsokat. Elmondása szerint ugyanúgy szeretnének eljárni, mint eddig, de ekkora számú tömeget már nem tudnak megállítani attól, hogy a nyugati határok felé törjenek.
Zsarolás ez a javából, de komolyan gondolják.
Az egyetlen kapaszkodó az lehet az egész helyzetet tekintve – és ez is csak nekünk, az eseményeket távolról szemlélőknek fogódzkodó –, hogy senkinek nem érdeke a háború eggyel magasabb fokozatra kapcsolása. Erdogannak egy – a saját választóinak így eladható – rendteremtő háború a szomszédban még jó propagandának, de a sok elesett visszaüthet, a szírek sem szívesen kerülnének egy az egyben szembe a törökökkel, és Putyin sem akar igazából mást a Földközi-tengeri hídfőálláson túl. Forró télutónak nézünk elébe, az biztos.