Ha volt ember, aki az utolsó utáni pillanatokig is bízott abban, hogy érdemes a Fidesznek az Európai Néppárt kebelén maradni, az én voltam. Erről írtam, beszéltem, másokat is győzködtem. Felhoztam, hogy létezik az a mértékű sértettség, amit még érdemes lenyelni a tűz közelsége miatt, állítottam, hogy a lengyeleket érő vegzálás azért is jelentősebb, mert kisebb, kevesebb befolyással rendelkező frakció tagjai, és őszintén úgy gondoltam, egy magyarázható, technokrata megközelítése a helyzetnek a maradás. Előnyösebb maradni, hiszen némi védelem azért mégiscsak jár, és sokkal előnyösebb pozícióban leledzünk, mint a vadonban. Politikailag ezt a Nyugat-Európát már úgysem lehet érdemben megváltoztatni, hát legalább a jussunk maximumát a legegyszerűbben kapjuk meg, amíg létezik az intézmény.
A napokban gyakorlatilag eldőlt, hogy ez a gondolat tovább nem tartható, és dacára az olaszok, a franciák és a spanyolok kiállásának, a néppárti frakció végérvényesen, minden eddiginél látványosabban és egyértelműen elterpeszkedett a baloldal karjaiban. Ne ámítsuk magunkat, ez nagyjából eddig is nyilvánvaló volt, de a 2019-es választások hozta gyengülés tartott kést a néppártiak torkához. Ugyanis addig, erősebb tömörülésként tehettek gesztusokat saját, elvhű, belső ellenzéket jelentő párttársaik felé, de az intenzívebb módon, a jobboldaliság bizonyos aspektusait látványosabban képviselő pártok megerősödésével a nemzetközi baloldal egyértelműen döntéskényszerbe hozta az EPP-t: ezekkel a szennyes nácikkal tartotok, vagy végre elkötelezitek magatokat az európai értelemben vett, beidomított, csicska-jobboldaliság mellett? És a rettegve érkező válasz egyértelműségének jeleit az elmúlt napokban is láthattuk.
A helyzet mégis meglehetősen kényelmetlen,
mert egy hosszas, elfáradt kapcsolatból sem olyan könnyű kilépni, a másik szemébe nézve azt mondani – miközben emlékszel a szépre is, hát persze, hogy ilyen szituációban inkább arra emlékszel –, köszönöd, nem köszönöd, de ennyi volt. Ott van Szájerék évtizedek alatt kialakított, sok vonatkozásában nyilván barátsággá is erősödött kapcsolatrendszere, ott van az a magyarországi illetőségű, Brüsszelben dorbézoló galeri, akik ugyanúgy és ugyanazzal támadják Magyarországot, mint szellemi elődeik száz évvel ezelőtt - bár utóbbiak helyzete legalább kényszerű emigráció volt, nem önként választott, mint a mostaniaké –, és ott van egész Európa vizslató tekintete, ahol a haladók minden botlást úgy ünnepelnek, mint az egyszeri online vitázó, amikor látja, hogy vitapartnere helyesírási hibát vétett.