Kiborult a Politico, mert Orbán szerint Magyarország jobb, mint Románia
A brüsszeli lap szerint Orbánt szembesítették az ország nehézségekkel küzdő gazdaságával, ezért elterelésképpen a szomszédos Románia ellen indított „támadást”.
A valóság az, hogy hét éve növekedési szakaszban van az ország, az államháztartást fegyelmezetten menedzselik, a fizetési és a külkereskedelmi mérleg pozitív.
„A civilizáció hanyatlik, általános az áru- és üzemanyaghiány. A rendet és a törvényt egyre inkább az anarchia és ököljog váltja fel. A városok még működnek, de a vidéki utakon már féktelen motorosbandák garázdálkodnak – így ír az 1979-es Mad Max című film tartalmáról a Wikipédia. Hasonló elborzasztó képet rajzolt Magyarország jövőjéről Petschnig Mária Zita a Népszava hasábjain.
»Ha Orbánnál is fogyatkozik majd a muníció, szerintem a Fideszen belül lesznek lázadások. Az oligarchái között is kitörhet a harc. Addig azonban aki tud, elmegy külföldre tanulni, dolgozni. Egy fokozatosan lecsúszó ország leszünk, ahol tönkremegy az állami egészségügy és az állami oktatás, összeomlik a nyugdíjrendszer. Ugyanakkor olyan mértékű vagyoni differenciálódás felé megyünk, amire a második világháború előtt volt példa.Visszatérőben a béresek, cselédek, illetve a nagybirtokosok, mágnások világa. Az ilyen állapotokban persze mindig ott van a társadalmi robbanás veszélye. Nem volna jó ezt megélni…«
A Pénzügykutató Zrt. főmunkatársának forgatókönyveket kellene írnia tudományos-fantasztikus filmekhez, talán nagyobb sikereket érne el. Évek óta siratja a magyar gazdaságot, mégsem akar összeomlani a rendszer.
No nem baj, legalább jókat lehet szórakozni az okleveles közgazdász vízióin. A valóság az, hogy hét éve növekedési szakaszban van az ország, az államháztartást fegyelmezetten menedzselik, a fizetési és a külkereskedelmi mérleg pozitív. Ezt nem lehet az uniós támogatásokkal sem magyarázni, a lehívható pénzt úgy is el lehetne költeni, hogy közben csődbe viszik az országot. A magyar költségvetés viszont olyan jól áll, hogy meg lehet belőle előlegezni az uniós forrásokat. Sőt olyan bőkezű családtámogatási rendszert is fent lehet tartani, amilyenre nemigen találni példát.
Az erre a célra fordított összegek 2010 óta 935 milliárd forintról 2228 milliárd forintra emelkedtek. Ez azt jelenti, hogy egy családra a korábbi 785 ezer forint helyett 2,057 millió forint jut.
Július óta ötvenezernél többen igényelték a családvédelmi akció valamelyik elemét, így például a babaváró támogatást, a nagycsaládosok autóvásárlási kedvezményét vagy éppen a jelzáloghitel elengedését. Százmilliárdokról van szó, amit egy rosszul működtetett, adósságaiban fuldokló, a közpénz lenyúlására szakosodott országban nem lehetne kigazdálkodni.”