„Több Európára van szükségünk. Nemcsak egy monetáris unióra, hanem egy úgynevezett fiskális unióra is. De a legfontosabb a politikai unió. Ez azt jelenti, hogy lépcsőzetesen át kell adnunk a hatalmat az országoktól Európának – mondta Angela Merkel. Na nem most, hanem 2012-ben, amikor hatalma csúcsán volt, s ő döntött arról, merre is halad az európai integráció. Senki se kérdőjelezte meg, hogy a nagy és bölcs német vezető helyesen dönt, ha kétsebességes Európát lát jónak, a nemzeti érdekeket látványosan felülírják az összeurópai érdekek az ő szemében, ez pedig voltaképp mindenkinek jó. Aztán mégse lett jó. Mert Angela Merkel azt az utat követte, mint elődei, tehát a német érdekeket európai érdekeknek tüntette fel, így is beszélt róluk, s 2019 nyarára ráomlott az általa felhúzott építmény.
Van valami nagyon szimbolikus abban, hogy a német kancellár a csúcsjelölti rendszer érdekében inkább támogatta volna a rivális pártcsalád jelöltjét, Frans Timmermanst az Európai Bizottság élére, mint saját párt- és honfitársát, Ursula von der Leyent. A német védelmi miniszter ugyanis alternatív jelölt, nem kanonizált, nem a mesterterv része. Nem európai érdek a megválasztása a merkeli logika szerint.
Márpedig az Európai Unió csak úgy működhet, ha a részt vevő országok megtalálják a számításukat a keretei között. Ahogy torzult görcsössé a migráns válságot követő német politika és lehullott a mindig mosolygó Mutti álarca, úgy kezdődött el a nemtelen és szánalmas Közép-Európa elleni odamondogatós időszak. Mert az EU tagjai nem egyenrangúak, kizárólag papíron működik a 28 tagú közösség véd- és dacszövetségként. A nagyok saját játszmáikat tartják szem előtt, a kicsi, főleg a később csatlakozott tíz ország vitáit a gyerekek civakodását jóindulatú mosollyal figyelő óvó néni leereszkedő stílusában fogadták. Mert megtehették, és minden kicsi elfogadta, hogy ők a homokozóba valók, nem a padra.
Pedig nem szabadott volna ezt soha elfogadni. A több Európa mindig hamis szlogen volt, egy életidegen maszlag, amely makrogazdasági mutatókból álló világot feltételez, s kihagyja az egyenletből, hogy Európa félmilliárd ember otthona. Magyarország nem fogadta el, hogy ennek így kell lennie, és természetes szövetségeseivel, a dinamikus és sokat látott visegrádi országokkal karöltve megmutatta, senki se nézheti le az unió egyetlen tagját sem. Szomorú, hogy 2019-ben a V4 tanítja demokráciára a nyugati elitet, nem túl sok sikerrel, de örömteli, hogy ez a négy ország képes volt a nyugat-európai elit játékszerét, a csúcsjelölti rendszert kikezdeni és bedönteni.