Kik dolgoznak az Akadémia kutatóhálózatában?
Az MTA kutatóhálózatában több mint 4000 ember, köztük körülbelül 2500 kutató dolgozik, a régészektől a részecskefizikusokig. A kutatók átlagéletkora 40 év körüli, egyharmaduk nő. Ez tehát egy fiatal, dinamikus hálózat, amely az MTA egyik fő társadalmi reprezentációját is jelenti.
Mennyire modern az Akadémia kutatóhálózata?
Az Akadémia kutatóhálózata folyamatosan fejlődik, állandóan megújul. A legutóbbi nagy átszervezés 2012-ben zárult, Pálinkás József elnöksége alatt. Az átszervezés eredménye egy a korábbiaknál hatékonyabb, kevésbé költséges hálózat lett.
Lehetne javítani az MTA kutatóhálózatán?
Természetesen igen. Mint minden nagy rendszer, ez is folyamatosan fejleszthető. Az ITM felkérésére most zajló, 2019. március végéig tartó átvilágítás is ezt a célt szolgálja. A változások azonban csak szakmai alapokon történhetnek.
Miért lenne oktalanság szétszedni az MTA kutatóhálózatát?
Az MTA kutatóhálózata egy kiforrott, jó teljesítményű rendszer, amely futószalagon szállítja a nemzetközileg is jegyzett alapkutatási eredményeket. Szétdarabolása esetén kutatók és kutatócsoportok sokaságát veszítenénk el, és évtizedekbe telne újraépíteni ezt a szellemi műhelyt. Ehelyett inkább erre alapozva kell felépítenie az országnak egy hatékony fejlesztési, innovációs rendszert.
Miért kell az MTA szakmai felügyelete alatt maradni a kutatóhálózatnak?
Azért, mert így biztosítható a kutatás szakmai színvonala, szabadsága, függetlensége. Ez egy jelenleg is jól működő rendszer, amelyben az ország legkiválóbb tudósai – akadémikusok és az MTA doktorai – látják el a kutatóhálózat szakmai felügyeletét, kizárólag szakmai szempontok alapján.
A kormányzat javasolhat kutatási területeket?
Már eddig is voltak ilyen egyeztetések, ezért indult el például a Nemzeti Agykutatási Program. A kormány erre külön pénzt (12 milliárd forintot, majd a második szakaszra 6 milliárdot) adott. A szakmával való egyetértésben ki lehet választani nagy témákat, de a konkrét kutatási témákat már rá kell bízni azokra, akik ehhez valóban értenek, azaz a kutatókra.