„Keserű vagy,
Mint aki nem remél,
Mint aki semmitől sem fél,
Te korszerű vagy
És boldogtalan,
A szíved üres
És haszontalan.”
Szuggesztív, lendületes, sokrétegű, egyetemes jelentéstartalommal bíró dal. Véletlenül találtam rá anno, nem ismertem, furcsamód nem egy közismert opusz. Noha beleillik egy pontosan kimunkált társadalomkritika műfajába is. Kortárs látlelet. Egy netes komment fején találja a szöget: „Ez nagyon meg van írva ez a nóta! Teljesen arra a korra amit most nyeletnek velünk le!...A helyzet ma tán úgy áll, hogy mindannyiunk szívéért jön az a sebész!”
A zenei ikonnal, aki számomra egyfajta magyar Pink Floyd-karakter, idén egy nyári fogadáson találkoztunk páran, Játszótéri Filoszok, amikor is odasündörögtünk hozzá egy rajongói eszmecserére. Vázoltuk neki az élet által írt szülői kontextust, az egész történetet átszövő isteni elemeket, a szívsebész polihisztori karakterét, az űrhajóra emlékeztető műtőt és posztoperatív osztályt, valamint az odaadó csapatmunkát, ami nélkül nem gyógyulhatnának az aprócska gyermekszívek. Ákos a rá jellemző lezserséggel, a budai ragyogóan zöld gyepen, helyben tüstént el is dúdolta a refrént.
„Álmodd, hogy nincs már szerelem,
És Te leszel az én emberem,
Reméld, hogy segít a józan ész,
A szívedért eljön majd a Szívsebész.”
Flash. Kitörölhetetlen memento. Minden ádventben fix pont az Ákos-koncert, monolit princípiumok és egyéb korszerűnek keresztelt társadalmi események csak emelik a kedvet. Az idei frenetikus show-nak pedig meglepetésként része volt a Szívsebész is, hús-vér vizuállal megspékelve. A jelen lévő européer patrióta filoszoknak kezdtem katarzisban magyarázni a dalhoz kapcsolódó történetet, melynek következtében csendre utasított a mellettem álló köpcös Ákos-rajongó. Jobbnak láttam megfogadni tanácsát. Az már valóban hab a tortán, hogy a szívzűrös időszak másik főhimnusza, a Personal Jesus is beleszövődött a show-ba, akusztikus módban... „Lift up the receiver, I'll make you a believer...”. Katarzis, melyet értelemszerűen egy, a metrón elmormolt imával és egy megfelelően bekevert ginnel lehetett lefojtani. Hazaérve „forgott” az Utolsó hangos dal, az Adj hitet és A fénybe nézz...