Az előző hét NATO-csúcstalálkozójának egyik legfontosabb fejleménye volt Mike Pompeo amerikai külügyminiszter azon bejelentése, miszerint az Egyesült Államok 60 napot ad Moszkvának arra, hogy visszatérjen a középhatótávolságú rakétarendszerekről szóló INF-szerződés rendelkezéseinek betartására.
A bejelentést üdvözölték az európai szövetségesek, akiket hetekkel korábban igen váratlanul ért Donald Trump egyik kampányrendezvényen tett bejelentése, miszerint az Egyesült Államok kilép az egyezményből. A 60 nappal ugyanis némi időt nyernek arra, hogy az Egyesült Államokkal valamilyen közös stratégiát alakítsanak ki a hogyan továbbra. Azzal ugyanis senki nem számol komolyan, hogy Oroszország felszámolja azokat a titokban kifejlesztett rakétarendszereket, amelyek a nyugati hatalmak szerint megsértik az INF szerződést.
Nem csupán az INF szerződés körüli konfliktus volt az egyedüli hír a közelmúltban az amerikai-orosz kapcsolatokban rejlő feszültségekről. A közelmúltban a G20-csúcstalálkozóra tervezett kétoldalú Trump-Putyin találkozó marat el a hivatalos amerikai közlés szerint az azovi-tengeri incidens miatt. A felületes szemlélő számára úgy tűnik, hogy a nyári amerikai-orosz helsinki csúcstalálkozó szívélyes légköre a múlté, és a kétoldalú kapcsolatok hirtelen éles kanyart véve a konfrontáció útjára lépett.
Közelebbről megvizsgálva azonban azt látjuk: Trump elnök hivatalba lépése óta az amerikai orosz-politika folytatta az előző Obama-kormányzat 2014 utáni politikáját és meglehetős következetességgel fokozatosan növelte a nyomást Moszkvával szemben. A NATO-ban a Trump-kormányzat élen jár a szövetség keleti szárnyának katonai megerősítését szolgáló intézkedések végrehajtásában. Ennek keretében
a Baltikumtól a Fekete-tengerig amerikai katonai egységekkel találkozhatunk az év minden napján,
nem beszélve a Lengyelországba és Romániába telepített, alapvetően amerikai üzemeltetésű rakétavédelmi rendszerekről. Az USA kelet-európai katonai jelenlétének költségeinek fedezésére előirányzott összeg a 2017. évi 3,4 milliárdról 6,5 milliárdra emelkedik.
A stratégiai fegyverek terén az INF-szerződésből való kivonulás lebegtetése csak a történet egyik része: a Trump-adminisztráció már korábban meghirdette a nukleáris arzenálját érintő széleskörű modernizációs programját, amelyet szintén árgus szemekkel figyelnek Moszkvából.