Identitás és idétlenség

2018. december 21. 08:44

A magyar „idő”, az „ideál” vagy éppen az „idétlen” szavunkban a rejtélyes „id” tő valami nagyon különös jelentést hordozhat.

2018. december 21. 08:44
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„Gustav Flaubert híres mondása szerint ahhoz, hogy valamit érdekesnek találjunk, elég, ha so­káig nézzük.

Karácsonykor azonban talán mégis hagyhatnánk egy picit. És ha hagyjuk, akkor olyan csodák is előtűnnek, mint amiről a most következő kis töprengéssor szól. A magyar idő, az ideál vagy éppen az idétlen szavunkban a rejtélyes id  tő valami nagyon különös jelentést hordozhat, ha ennyire különböző fogalmakban egyaránt jelen lehet. A dolog technikai felületén talán az idom szó lehet leginkább a segítségünkre, amely olyan, síkban vagy térben értelmezhető alakzatoknak az összefoglaló neve, amelyeknek alapvető paramétereit arányosan változtatva azok mindig önmagukkal azonosak maradnak.

A magyar nyelvben ebből újra szavak egész bokra nőtt ki, amit az idomítás, idomul, idomár szavak jeleznek. Ám az idea vagy az ideál szó már arra utal, hogy az önmagával való azonosság nemcsak a fizikailag leírható valóságban, hanem a szimbolikus terekben is érvényesül, ami aztán szellemi értelemben az identitás szóban összpontosul leginkább. Az identitás az önmagunkkal való lelki, erkölcsi, szellemi azonosságunkat fogalmazza meg. Mint ahogy a magyar nyelv, immáron önmaga belső szabályrendszeréhez idomítva, ebből alkotta meg az idétlen szót.

Aki idétlen, annak, amint azt a fosztóképző mutatja, nincsen id-je, vagyis az önmagával való azonosságát jelezni hivatott lényege. És ha nincs neki ilyenje, abból már logikusan következik az összevisszasága, kiszámíthatatlansága, tehetetlen sodródása, meggondolatlansága, egyszóval az idétlensége.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2018. december 23. 11:12
Tegyük hozzá az 'id'-hez az 'ügy'-et.
Vakfolt
2018. december 21. 18:34
És ott van még az idióta, idegbeteg és az időjós.
pemete jakab
2018. december 21. 17:07
"A magyar „idő”, az „ideál” vagy éppen az „idétlen”" Az ideál ősi finnugor szó. Ezt mindenki tudja. A "magyar" mentalitásra is jellemző az "ideál", mert a többség vagy "ide áll" vagy "oda áll", de mindig oda, ahova érdeke kívánja, ezért aztán elmaradott ország Magyarország, ami így már nem is a magyarok országa, mert emberhez méltatlanul viselkedik, gondolkodik a többség.
zolizolizoltan
2018. december 21. 16:13
Hű de nagy idétlenség! Idegen eredetű szavakat kever magyar eredetűvel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!