E heti európai programjával az amerikai elnök eléri ciklusa külpolitikai csúcspontját, a Putyin-találkozóval a legnagyobb, még álló tabut is ledönti. A nemzetközi térben félelemmel vegyes tiszteletet parancsoló trumpi offenzíva folytatásáról már a félidős kongresszusi választás eredményei dönthetnek.
Donald Trump szívós munkával és tisztáldozatokkal ugyan, de lerázta magáról a beiktatása óta az elnökségét folyamatosan kísérő belpolitikai támadásokat és karaktergyilkossági kísérleteket. Elmaradt a látványos áttörés a Mueller-vizsgálatban, a szavazóbázist látszólag nem érdeklik a pornószínésznők és egyéb hivatásos lejáratók, a Republikánus Párton belüli legtekintélyesebb ellenfelek pedig sorra esnek ki a játékból fáradásos tüneteket produkálva vagy éppen halálos betegséggel harcolva. Trump adócsomagja átment a Kongresszuson, és úgy tűnik, neki áll a zászló a Lefelsőbb Bíróságon is, mely egyrészt megvédte az egyes alacsonyabb szintű bírók által szabotált bevándorláskorlátozó intézkedését („muslim ban”), másrészt pedig még a jelenlegi elnöki ciklus alatt megszerezhetőnek tűnik a konzervatív szemléletű többség a testületben – ez utóbbi pedig minden republikánus álma, maga a revans.
Mégsem e belpolitikai áttörések az elnök leglátványosabb sikerei. Ehelyett
Trump nemzetközi kezdeményezései, már-már védjegyévé vált taktikai húzásai határozzák meg leginkább az elnökről alkotott képünket.
Először is, elődjével ellentétben Trump gondoskodik róla, hogy az USA határozza meg a globális napirendet, minden egyéb szereplő az amerikai kezdeményezésekhez legyen kénytelen viszonyulni.
Másodszor, az elnök a stábja által azonosított globális problémagócokat rendhagyó módon közelíti meg, a diplomáciai világban vulgárisnak számító nyelvezetet használva és felettébb konfrontatív hangnemet megütve, olykor fenyegetőzve is. Szokatlan vehemenciájával pillanatok alatt iszonyatos nyomást képes helyezni egy-egy területre, legyen az Szíria, az ENSZ, a Koreai-félsziget vagy Németország. Nem állítom, hogy ez a taktika azonnali és kézzelfogható eredményhez is vezet, azt viszont kimondhatjuk, hogy kiválóan alkalmas a befagyott, feloldhatatlannak tűnő helyzetek és rendszerek bemozgatásához.