Ezúttal Morgan Freeman hátán csattant a #metoo hashtag-korbácsa. Ebben a boszorkányüldözésében nem is annyira egyes vádak abszurditása, hanem a vádlók kíméletlensége a leginkább zavarba ejtő. Az indulatok és a gyanúsítgatások nem a sértettek igazságos és méltányos (jogi) elégtétel iránti igényéről szólnak:
a #metoo egyfelől a kulturális forradalom lázában égő tömeg népítélete, másfelől pedig férfiellenes tömegmozgalom,
amely átrendezi Hollywood erőviszonyait.
A vádlók nem tesznek különbséget az egyszeri botlás, a bocsánatos bűn és a gyalázat között. Meggyőződésem, hogy lényeges különbség van aközött, amikor valaki „megjegyzéseket tesz” másvalakire, és amikor egy cinikus gazember évtizedeken át – hatalmával visszaélve és a gyengébb fél kiszolgáltatottságát kihasználva – szavakkal és tettekkel zaklat nőket vagy saját nembelijeit, ne adj’ Isten erőszakoskodik velük. Egyikre sincs mentség, ám amíg a modortalanság nagyobb részben az erkölcs és az illem sérelmét valósítja meg, addig a zaklatás és az erőszak minősítése már a büntetőjogra tartozik.
A büntetőjog viszont ultima ratio, és nekünk, jogkövető honpolgároknak (és a jogalkotóknak, valamint a jogalkalmazóknak nemkülönben) mindannyiunk érdekében elemi kötelességünk fenntartani a modortalanság, a zaklatás és a szexuális erőszak megítélése közötti markáns különbséget, máskülönben nehéztüzérséggel lőnénk erdei pintyekre, és hosszú távon a valóban büntetőjogi jogkövetkezményért kiáltó esetek eljelentéktelenednének, így viszont a sérelmet szenvedők még súlyosabb sérelmet szenvednének. Valamely cselekmény megítélése nem alapulhat puszta hashtag-megbélyegzésen,
máskülönben a lincselő csőcselék uralma jönne el.
Mindig méltóságon alulinak tartottam a külsőre tett modortalan megjegyzéseket, amiképp azt is, ha valaki csak úgy, hányaveti módon „leszólít” egy ismeretlen nőt az utcán, vagy ismeretlen nők előtt kéretlenül eladja magát egy „Szia, de szép vagy!” köszönés kíséretében. Ugyanakkor tudomásul veszem, hogy egyes férfitársaim ilyenek; biztosan jót tesz az önértékelésüknek vagy egyszerűen csak tombol bennük a vadászösztön.
Amiképp azt is kelletlenül tolerálom, amikor egy útkarbantartó munkás, aki – Ady Endrét idézve – „tiszta ágyat és tiszta asszonyt álmodik”, fütyül egy „jó nő” láttán a júliusi negyven fokban, midőn a Kálvin téren légkalapáccsal töri a flasztert a villamossínek mellett. Ők ilyenek. De egyes nők is olyanok ám, hogy – kiváltképp nyáron! – mintha elfeledkeznének a méltóságukról bizonyos kihívó és a legkevésbé sem nőies (inkább feslett és félvilági) ruhadarabok viselésével.