ENSZ-paktum: a migráció legalizálása a kibocsájtó országok érdeke

2018. február 15. 16:36

Amennyiben az első fordulók alkalmával nem sikerül érdemi eredményeket elérni, megfontolandó lehet a magyar tárgyalási pozíció újragondolása.

2018. február 15. 16:36
Alapjogokért Központ
Alapjogokért Központ
alapjogokert.hu

„Az Alapjogokért Központ már korábbi elemzésében felhívta a figyelmet az ENSZ globális migrációs paktumainak veszélyeire, a múlt héten nyilvánosságra hozott tervezetek pedig megerősítik a korábban jelzetteket. A dokumentumok szerint ugyanis a migráció valamennyi formája feltartóztathatatlan, de pozitív folyamat, ezért a migránsokat informálni, a folyamatot pedig tervezni és »menedzselni« szükséges, nem pedig feltartóztatni. Hiába különül el formálisan egymástól a menekültekre és a migránsokra vonatkozó szöveg, egységes vezérlő elvük továbbra is a bevándorlók különböző kategóriáinak összemosása, az illegális migráció legalizációja, sőt, megszervezése a migránsok számára. A szövegtervezet minden bevándorló számára megkönnyítené a családegyesítést, ráadásul a jövőben még a menekülteket sem lenne célszerű táborokban elhelyezni, hanem inkább a többségi társadalom által lakott településeken kellene letelepíteni őket.

A tervezetekben több helyütt is hangsúlyos szerepet kapnak a nyílt társadalom eszméi: a szöveg minden eljárás során feltételezi a gender-központúságot és »kultúraérzékeny« egészségügyi szolgáltatás nyújtását irányozza elő a bevándorlók számára. A paktum legkritikusabb eleme azonban az, hogy lényegében ellehetetlenítené a hatékony nemzetállami intézkedéseket: célul fogalmazza meg a jogellenes határsértések dekriminalizálását és önkéntes alapra helyezné a visszaküldés-visszatérés ügyét. A visszaküldés tilalma ezen túlmenően immáron nem csak azokra vonatkozna, akiket valóban üldözés fenyeget hazájukban, hanem valamennyi bevándorlóra, jogi helyzetétől függetlenül.  Az ENSZ azonban nem csak jogi értelemben könnyítené meg a bevándorlást, hanem szinte fizikailag is kikövezné az utat a migránsok előtt. A főbb migrációs útvonalakon fekvő országoknak ugyanis a paktum olyan »állomások« létrehozását irányozza elő, ahol a bevándorlók »egyablakos ügyintézés« keretei között kaphatnának fizikai és jogi segítséget is a célországokba történő eljutáshoz.

A globális migrációs paktum tárgyalása 2018. február 20-án kezdődik. Ezt követően a tervek szerint havonta 3-4 napot szánnának a tárgyalások lebonyolítására egészen júliusig bezárólag. A végleges szöveget pedig 2018. december 10-11-én egy Marokkóban tartandó kormányközi konferencián fogadnák el az ENSZ tagállamai. Hangsúlyozandó, hogy a Közgyűlésben jelentős többségben vannak azon államok, amelyek a migráció szempontjából kibocsájtó országnak minősülnek és ezért elemi érdekük a bevándorlási szabályok globális liberalizációja. Éppen ezért bizonytalan, hogy tárgyalásos úton lehetséges-e változtatni az egyoldalúan bevándorlásbarát koncepción. Mindezek alapján, amennyiben az első fordulók alkalmával nem sikerül érdemi eredményeket elérni, megfontolandó lehet a magyar tárgyalási pozíció újragondolása.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramir
2018. február 16. 11:54
Az egy hatalmas hazugság, hogy a kibocsájtó országoknak érdeke a migráció. Az ENSZ tervezetnek csak két elemét nézzük meg: 1. GDP növekedés. Ez a fogadó országokra igaz, a kibocsájtó ország GDP-je csökken, vagy legjobb esetben nem változik. 2. Egyenlőtlenségek megszüntetése. A kibocsájtó ország még szegényebb lesz, a humán erőforrások jelentős gyengülése miatt. Ezeken elgondolkozott már valaki?
Zokni
2018. február 16. 09:08
Mennyibe kerülhet egy ilyen "központ" az adófizetőknek? Ráadásul EBBEN a témában milyen aljas ez az elnevezés, mikor kifejezetten emberi alapjogokról is szó van. Vagy lehet, hogy Mészáros a magánjövedelméből fizeti? Minden gázcső-kifújás után egy szellentésnyit.
bispora
2018. február 16. 08:38
Arról van-e valahol szó a tervezetben, hogy a lebegő és ködös tervezet pénzügyi konzekvenciáit ki állja? Csak azért kérdezem, mert Németország és Svédország tavaly a GDP-je 0,5 illetve 1,4%-át költötte az eddigi migránsokra.
Pikkelő
2018. február 16. 08:34
Minő véletlen az álcivil szervezet egyetért a kormánnyal. Hát ezért tartják és fizetik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!