„Tévedés, hogy a sajtónak ingyenesnek kellene lenni. Azt az a sajtót, amely ingyenes: közszolgálatnak hívják. Magyarországon a kilencvenes évektől simfölik a közszolgálat koncepcióját, s valahol a kétezres években kezdték el nyíltan temetni politikusok, újságírók (Medgyessy miniszterelnök: vegyenek, ha akarnak maguknak tévét; jobboldali értelmiség: nincs is objektív újságírás, hogy csak két példát mondjak a rengeteg ok közül).
Nem a politika nyírta ki a függetlenség eszméjét, hanem a magyar polgári fejlődés (és annak bice-bóca jellege).
Ma azt kérdezik Dudás Gergőtől, a Politis alapítójától: hogyan lesz az, hogy nem mindenki jut a lap információihoz. Hát, úgy, hogy fizetős lesz.
Ki kell mondani: egy paradox folyamat kellős közepén vagyunk. A média tartalom gyártása végtelenül demokratikussá vált, a globális reklámhordozók (Google, Facebook) brutálisan verik szét a hagyományos piacot, a tömeg-középosztályosodás pedig szétrombolja a fizetős média piacot (sokaknak kell már hirdetést eladni, a hirdetési kedv meg utat tör magának, ahol csak tud). A tartalom előállítása azonban ugyanolyan drága, különösen a kevesebbeket érdeklő, komolyabb tartalomé, viszont nincs, aki kifizesse az előállítási költségeit. Ennek a vége az, hogy nem lesz közgazdaságilag értelmes tevékenység ilyen termékeket előállítani.
Ennél sokkal jobb a fizetős megoldás. Amelynek anti-demokratikus következményei lesznek. Kialakul – kialakulóban van, tán' már ki is alakult – egy olyan információs arisztokrácia, amely hajlandó fizetni a tartalomért, mert ilyen értékeket vall, mert szüksége van rá, mert így nevelték stb, s lesznek olyanok, akik információs fast-food-ot esznek majd. Ők lesznek a köz-buták. A köz-szenvedélyesek, akik amőbaként élik majd az életüket. Angolul kifejező a szójárás az ilyen dichotómiára: »haves« and »have nots«.
Egy biztos: nem a magántulajdon dolga megoldani a köz-tájékoztatást. Hanem az államé, s az azt alkotó közösségé, amely mindig a nyomásgyakorló és politizáló értelmiséget jelenti. (Főleg ilyen szakkérdésekben: a közmédia hiánya nem kenyér-probléma).
A magántulajdon hibáztatása a felelősség teljes elkenéséhez vezet.