A katalánok harca komoly lecke Székelyföldnek is

2017. október 30. 09:27

Az autonómiához erős helyi gazdaság, erős társadalmi támogatottság, önkormányzásra és önfenntartásra való képesség szükséges.

2017. október 30. 09:27
Szalma György
Mandiner

Katalónia kikiáltotta függetlenségét. Nem kell ettől megijedni, nem lesz negatív hozadéka a székelyek autonómiaküzdelmére nézve. Érdemesebb úgy tekinteni az egészre, mint ami komoly tanulsággal szolgál mindnyájunknak. A románoknak végre ideje megérteniük, hogy nem fojthatják el egy nemzet önrendelkezési vágyát, nem hagyhatják figyelmen kívül egy jelentékeny kisebbség követeléseit. Halogatni lehet, megkerülni nem. A székelyek pedig jobb, ha okulnak abból, hogy csak egységesen lehet kiállni az autonómiáért. Katalónia függetlenségnek csak a katalánok belső ellenzéke tehet keresztbe, és ez érvényes Székelyföldre is.

Minden népnek joga van eldönteni, hogy kivel és milyen formában kíván együtt élni.

A jövőnk, jólétük és megmaradásuk ne egy másik nép jó vagy rosszindulatán, szeszélyein múljon. El kell fogadni, hogy a székelyek saját szokásaik szerint szeretnének élni, saját ünnepeit akarják megülni, ragaszkodnak identitásukhoz és a jelképeikhez. Legfőbb ideje, hogy a román társadalom megértse, a székelyek nem akarnak románok lenni. Ha 100 év alatt sem lettek azok, 100 év múlva sem lesznek azok, sosem lesznek a román állam kovászai. Párhuzamos társadalomban élünk Erdélyben, ez Székelyföldre pedig fokozottan igaz. Különböző minőségű posztóból nem érdemes nadrágot varrni, gyatrább minőségű résznél egy idő után ki fog látszani az ember feneke, majd ki lehet dobni az egészet.

Az erdélyi magyarság egészének is érdeke a székely autonómia, szükségünk van egy belső anyaországra is. Ami szórványban lehetetlen, azt ne sajnáljuk támogatni a tömbben.

Spanyolország iránti minden rokonszenvünk ellenére örvendenünk kell a katalán függetlenségnek. Az ő törekvésükben fejeződik ki a mindenre tekintet nélküli szabadságvágy. Eldőlt az első dominó, ami jelzés az önállóság útjára kívánkozó népek számára.

El kell kezdeni felkészíteni a románokat az elkerülhetetlenre. Persze románnak lenni sem egy nászmenet, szegényeknek több traumát is át kell élniük az elmúlt évtizedekben. A 23 milliós nemzet ábrándjának vége, a nagy győztes illúziója, aki jelentős területgyarapodással fejezte be az első világháborút, kudarcot vallott. Ma sem gazdáik a megszerzett területeknek, a Moldovai Köztársasággal való egyesülésük pedig hosszú időre el lett napolva. Annak a dédelgetett vágynak pedig, hogy a szülőföldünkről egy nap el lehet minket takarítani véglegesen, a székelyek vetettek véget a legsikeresebben.

Lehet őrtüzeket gyújtani Budapesten és Székelyföldön, biztos hangulatos, de csak önmagunkat győzködjük ezzel.

Az autonómiához erős helyi gazdaság, erős társadalmi támogatottság, önkormányzásra és önfenntartásra való képesség szükséges.

Ezeknek a birtokában érdemes kiállni és nyilvánvalóvá tenni, hogy mit akarunk. A románokkal való párbeszéd megteremtése mellett kész helyzetet kell teremteni. Az autonómia nem alku tárgya, csak a miként és a mikor lehet az. 

A románok nem az ellenségeink, azonban hosszú távon kár számolni velük, a székelyek nem szeretnék összekötni idegenekkel a sorsukat. Ha egy nap összedől ez a mesterségesen összehozott államalakulat, az atyafiak nem szeretnének a romok alatt reked

Összesen 81 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mbear
2017. október 30. 23:41
Azzal mi lett, hogy Katalónia elszakadása után Székelyföld jön tesó?
Tehetős Totó
2017. október 30. 18:47
A katalánok őrtüzet nem gyújtottak csak szalmalángot.
ottapont
2017. október 30. 17:35
A katalán példából a románok azt a következtetést vonják le, hogy a széleskörű autonómia, beleértve a területi autonómiát is, nem vezet jóra, mert a vége a teljes függetlenség követelése lesz. Nem tudom ez mennyire jó hír a székelyeknek.
annamanna
2017. október 30. 16:04
Teljesen egyetértek a cikkel. Csak az erős gazdaságot szinte lehetetlen megteremteni akkor, ha a vámpírok mindent elszívnak, amit csak bírnak. Pont ezért nagyon nehéz kiszabadulni egy csapdából, mert aki csapdába ejtett, az folyamatosan megcsapolja az erőforrásokat, úgyhogy a túlélésre is alig maradjon, nemhogy az önállóság megteremtésére. Aki gyarmatként néz egy területre, annak az az érdeke, hogy gyarmata gyönge maradjon, és soha ne legyen ereje elszakadni. Szinte reménytelen küldetés elnyomottként elég erőt gyűjteni a szabadulásra, ha kívülről senki sem segít, sőt minden külső erő az elnyomót támogatja. Önállóan már nem tudtunk volna megszabadulni a törököktől, és ha nem vesztünk az első világháborúban, akkor a Habsburgoktól sem lehetett volna megszabadulni; ha az USA csillagháborús versenye nem dönti be a SZU-t, az oroszok se mentek volna haza soha és nem lett volna rendszerváltás. Rákóczi elbukott, 48 elbukott, 56 elbukott. A katalánok mintája lelkesítő, és a remény hal meg utoljára, és próbálkozni mindig jobb, mint próbálkozás nélkül feladni. De ha senki sem segít, akkor az ember egyedül nem bír kiugrani abból a mocsárból, amibe beleragadt. Ez a "kísérletezés" legfeljebb arra lenne jó, hogy áthangolja az EU közvéleményét, hogy támogassák az önrendelkezést. Az egész nagyobb közösség támogatását kellene valahogy megszerezni, persze ehhez be kell bizonyítani, hogy a kisebbségi közösség komolyan elszánt az önállóságra, és képes is rá, hogy önállóan fenntartsa magát. Ez így összességében sajnos olyan magas követelmény, amit szinte reménytelen teljesíteni. Mert legföljebb az elszakadás iránti elszántságot lehet kimutatni (és még az sem rizikó nélküli); az önálló gazdálkodásra való képességet már sokkal nehezebb.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!