Korlátozni kezdik a menekültek támogatását Németországban
Háborog a német társadalom a kiadások láttán.
Meg vagyok róla győződve, hogy a megállapodás ki fog tartani. Ez nem csak Németországnak és Európának áll érdekében, de Törökországnak is. Tehát az A tervvel foglalkozunk. Interjú.
„A würzburgi és ansbachi merénylők menekültek voltak. Milyen következtetést von le ebből?
Ez megerősíti, hogy az iszlamista terror minden elképzelhető lehetőséget kihasznál, hogy támadásokat kövessen el. A 2001. szeptember 11-i terrortámadások elkövetőinek diákvízumuk volt, más elkövetők pedig abban az országban nőttek fel, ahol a támadást végrehajtották. Most pedig menekültek voltak. A terrorizmus elleni harcban egyetlen lehetőséget sem szabad kizárnunk vagy lebecsülnünk.
Tehát minimalizálni kell a kockázatokat többet nem beengedni?
Nem. Nem hagyhatjuk, hogy terroristák és erőszaktevők elvegyék tőlünk az európai-nyugati életmódunkat. Ide tartozik az emberi méltóság védelme és a szükséghelyzetben lévők segítése. A biztonsági intézkedéseket felül kell vizsgálunk, de ez nem változtat azon, hogy Németország a humanitárius kötelezettségeinek továbbra is eleget fog tenni. (...)
A török kormány azzal fenyegetőzik, hogy felmondja a menekültügyi megállapodást, ha októberig nem dönt az EU a törökök vízummentes beutazásáról. Sigmar Gabriel gazdasági miniszter zsarolási kísérletről beszélt.
A német kormány soha nem volt és nem is lesz zsarolható. Sem a hidegháború csúcspontján, sem a RAF-terrorizmus csúcspontján, és most sem.
És mit csinálnak, ha Törökország felmondja a megállapodást?
Meg vagyok róla győződve, hogy a megállapodás ki fog tartani. Ez nem csak Németországnak és Európának áll érdekében, de Törökországnak is, amely minden más európai országnál több menekültet vett fel. A vízummentes utazáshoz Törökországnak egyértelműen meghatározott feltételeket kell teljesítenie, többek között a terrorellenes törvények területén. Ezt a török kormány is tudja.
Görögország mégis már egy B-tervet követel.
Ezt a vitát már pár hónappal ezelőtt lefolytattuk, mivel sokan nem hitték, hogy a megállapodás egyáltalán létrejön. Ha ezeknek a hangoknak engedtünk volna, akkor a mostani stabilizációt talán el se értük volna. Tehát az A tervvel foglalkozunk. Semmi ok nincs egy B tervre.”