Politikai „orgyilkosok” nyerhetnek a Brexiten?

2016. július 01. 12:04

A politikában és Shakespeare színműveiben kevésbé járatos olvasó ugyanis nem képzelné, milyen köpönyegforgatásra képesek a brit konzervatív politikai elit tagjai a hatalmi ambícióik kielégítése kedvéért.

2016. július 01. 12:04
Hörcher Ferenc
Mandiner

gove_cameron_johnson.jpg

Gove, Cameron és Johnson

Vendégszerzőnk, Hörcher Ferenc egyetemi tanár írása

 

Boris Johnson legfőbb riválisa az utolsó pillanatban hagyta cserben harcostársát. A brit konzervatívok bosszút állnak Cameron megbuktatóján.

A kívülálló elszörnyed, ha elolvassa azt a Telegraph anyagot (How Boris Johnson was brought to his knees by the 'cuckoo nest plot'), amely összefoglalja a Konzervatív Párt háza táján lezajlott csütörtöki drámát. A politikában és Shakespeare színműveiben kevésbé járatos olvasó ugyanis nem képzelné, milyen köpönyegforgatásra képesek a brit konzervatív politikai elit tagjai a hatalmi ambícióik kielégítése kedvéért.

Lássuk röviden a történetet: Michael Gove, a Cameron-kormány igazságügyi államtitkára egyike volt Boris Johnson legfontosabb szövetségeseinek. Johnson, a volt londoni polgármester ugyanis a kormányon kívül volt, ezért kulcsfontosságú lehetett számára, hogy legyenek olyan kormánytagok, akik hajlandók őt támogatni. Állítólag épp Gove tudta meggyőzni egyáltalán Johnsont, hogy beleálljon az Exit-kampányba. Nos, ugyanez a Gove még néhány napja is úgy nyilatkozott, hogy ő magát nem tartja alkalmasnak a vezetői feladatra; majd csütörtökön, amikor a versenybe beszállóknak hivatalosan be kellett jelentkezniük, váratlanul bejelentette, hogy Borist alkalmatlannak tartja a feladatra, s maga indul el helyette.

Gove támogatói – parlamenti képviselők, de állítólag a kormánynak is több tagja – részben szintén Johnson csapatából kerültek ki. Őket is szisztematikusan átcsábította ugyanis a pártütő, arra hivatkozva, hogy Boris tehetséges ember, de nem való az ország élére, mindenféle kormányzati tapasztalat nélkül. Így történhetett aztán, hogy pár perccel a jelentkezési határidő után Boris Johnson az összehívott újságírókkal és megmaradt híveivel azt közölte, hogy az Egyesült Királyság előtt álló feladatokra pillanatnyilag nem ő az alkalmas ember. Vagyis a Brexitnek nem csak az Egyesült Királyság regnáló prime ministere, hanem annak legfőbb politikai ellenfele is áldozatául esett. Cameron mellett most már Johnson is béna kacsa.

A kérdés mindezek után az, hogy milyen fejlemények várhatók a történetben, ha felocsúdunk döbbenetünkből. Az ugyanis, hogy az embert sokszor épp barátnak hitt szövetségesei támadják hátba, ki-ki ismerheti, a nagypolitikán kívül is. A brit konzervatívok párttörténetében számos olyan esetet tartanak számon, amikor egy ígéretes vezetőjelölt esett politikai „orgyilkosság” áldozatául. A politikai kérdés inkább az, hogy mi következik ebből a fordulatból az Egyesült Királyság jövőjére nézve.

Nyilván sokféle szcenárió elképzelhető, s biztosat nem lehet mondani ma még erről a jövőről. Ám a jelenlegi állás szerint Theresa May tűnik legesélyesebbnek a miniszterelnökségre, aki a bent maradók táborának volt a háttérben maradó tagja. A belügyi tárcát irányító tapasztalt politikusasszony egy második Thatcher szerepét próbálgatja, s a vérmesebb reményeket táplálók már akár azt is el tudják képzelni, hogy esetleg őneki sikerülhet valamiféle kompromisszumot tető alá hoznia Európával. Mindenesetre sokan gondolják úgy, hogy ő alkalmas lenne arra, hogy a Johnson-féle Brexit-kampány károkozását mérsékelje, sőt, akár a skótok megnyugtatására is lehetnek eszközei – nem véletlen, hogy tradicionális skót öltözetben jelentette be, hogy indul a megmérettetésen. Ha ő győz, az Egyesült Királyság ugyan egy tánclépést tett elfelé az EU-tól, de vele egy fél lépést már visszafelé lejtene.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2016. július 02. 01:48
"A politikában és Shakespeare színműveiben kevésbé járatos olvasó ugyanis nem képzelné, milyen köpönyegforgatásra képesek a brit konzervatív politikai elit tagjai a hatalmi ambícióik kielégítése kedvéért." A szerző téved. Ehhez nem kell ismerni a briteket, elegendő a magyarországi belpolitikát ismerni.
kortárs
2016. július 01. 23:26
Tisztelt Horkay! Ön a komcsi filozófusok hű kiszolgálója, szalon konzervatív. Kb mint Dávid volt igazságügyminiszter pártja annó. Az írásáról: Nevetséges amikor egy magát konzervatívnak beállító részt vesz a kozmopoliták pánikolásában. Amennyiben a Konzervatív párt eu barát miniszterelnököt választ az csak annyit jelent, nem akarja vagy képes a pártelit megérteni az őshonos angolok jajjkiáltását. Mint ahogy ön sem érti, miért gyalázatos amit az MTA filozófusai művelnek, vagy Heller Ágnesék pénzelése. És így miért csak bojt ön is a ballib bohóc-sapkán.
Berecskereki
2016. július 01. 15:19
Kedves Horkay Hörcher Ferenc! Azon gondolkodom, hogy mibe kössek bele az írásában. Pillanatnyilag még nem találtam ilyent. Nagy a valószínűsége, hogy nem fogok találni. További sok sikert. Tisztelettel - még akkor is, ha nem mindig értünk egyet. Berecskereki, alias julianus.
nick89
2016. július 01. 13:56
A politikus nem a hagyományos értékrend alapjaira támaszkodik és nem a proletárok erkölcsi rendje szerint cselekszik. Erről remek sorozatok mentek a tévében. Azért egy Korrupcióellenes Ügyészségre nagy szükség van.......
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!