Az Amnesty International levélben fordult az uniós vezetőkhöz, köztük Orbán Viktorhoz, arra kérve őket, hogy utasítsák el az EU és Törökország közötti tervezett jövő heti megállapodást, amely felszámolná a nemzetközi védelmet Európában.
Mint ismeretes, Ahmet Davutoğlu, Törökország miniszterelnöke, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke és Jean Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke március 8-án reggel nyilvánosságra hozták azt a megállapodási javaslatot, amelyet az Európai Tanács március 17-18-i ülésén kívánnak az EU állam és kormányfőivel elfogadtatni.
„Komoly aggályaink vannak a javasolt megállapodás jogszerűségével, erkölcsösségével és hosszútávú hatásaival kapcsolatban, ezért arra kérjük a miniszterelnököt: tegye egyértelművé, hogy Magyarország nem támogatja az alkut, és hazánk tiszteletben tartva nemzetközi kötelezettségeit, nem vesz részt az emberi jogok durva megsértésében” – írta levelében Jeney Orsolya, az Amnesty International igazgatója.
Könyörtelen kitoloncolások
A legfőbb gondolat, ami áthatja a tervezetet, hogyan tudja az EU Törökországba visszaküldeni az embereket, ahelyett, hogy azzal foglalkozna, hogyan lehetne minél több ember számára áttelepítés vagy más biztonságos és legális útvonalak segítségével biztonságos menedéket nyújtani Európában. Ez rendkívül rövidlátó és embertelen hozzáállásról tesz tanúbizonyságot – írják.
Hozzátették: a tervezet azzal érvel, hogy ez az egyetlen módszer, amellyel az embercsempészek tevékenysége visszaszorítható, azonban ezt a valóságban nem támasztják alá érvek, mivel a csempészek új útvonalakat fognak találni. Az egyetlen mód, ahogy korlátozhatjuk a csempészeket, ha magunk biztosítunk feltételek nélkül biztonságos és legális útvonalakat a menekültek számára Európába áttelepítési és családegyesítési programokon keresztül, humanitárius vízumok és más eszközök segítségével – tett javaslatot a szervezet a megoldásra.
A szíriai menekültek csereberélése elfogadhatatlan
Az Amnesty szerint a javaslat, ami alapján minden Görögországból Törökországba visszatoloncolt szíriaiért cserébe egy szíriai menekültet kellene áttelepíteni egy EU-s tagországba, súlyosan aggasztó jogi és morális szempontból egyaránt. A szervezet úgy gondolja: az a terv a szír menekültek számára felkínált áttelepítési helyet attól tenné függővé, hogy egy másik szír kockáztatja-e az életét a halálos tengeri úton Görögországba.