Tusk megvilágosodott: Európa legyen működőképes!

2015. december 03. 11:33

Hihetetlen, nem? Donald Tusk megvilágosodott, és arról kezdett beszélni, amik miatt az államok valaha létrejöttek és ami máig létezésük, szuverenitásuk és működőképességük alapját jelenti.

2015. december 03. 11:33
Rajcsányi Gellért
Mandiner

donald_tusk_2.jpg

Döbbenetesen újszerű dolgokat mondott Donald Tusk, az Európai Tanács lengyel elnöke: Európa tartsa kontroll alatt a saját határait és azt, hogy ki léphet be a saját területére. A soha nem hallott, elképesztő gondolatok nyilván meg fogják rázni Brüsszelt és az EU tagállamainak fővárosait. Oh, várjunk egy pillanatot: Tusk egyszerűen rájött arra, hogyan is működnek az államok, amióta világ a világ.

Mit is mondott Tusk? Szerinte veszélyes úgy gondolkodni a helyzetről, hogy a migrációs hullám túl nagy ahhoz, hogy megállítsák. Tusk szerint másfél évig táborokban kellene tartani a migránsokat, amíg átvizsgálják őket biztonsági szempontból. A lengyel politikus arról is beszélt: megérti azokat az országokat, amelyek szkeptikusak a kötelező menekültkvótával szemben. Ha pedig vannak szabályaink, azokat be kell tartani.

Hihetetlen, nem? Donald Tusk megvilágosodott, és arról kezdett beszélni, amik miatt az államok valaha létrejöttek és ami máig létezésük, szuverenitásuk és működőképességük alapját jelenti. Hogy képesek megvédeni külső határaikat és belső rendjüket, valamint ellenőrizni tudják, kik lépnek be és kik tartózkodnak saját területükön.

Ez persze leginkább csak 2015 willkommenskultúrharcos, kificamodott európai közéletében hangzik meglepő újdonságnak. Egy évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy végre az EU egyik valódi vezetője is a lényegről és józanul beszéljen. A kontrollálatlan beáramlás széplelkű támogatói, mit támogatói, követelői, no meg maguk a hét határon illegálisan átgázoló migránsok tömege elég erőteljes nyomást jelentettek Európára ahhoz, hogy Juncker bizottsági elnök csak egy hippis, világbékés tirádát legyen képes kinyögni a legsúlyosabb napokon; Merkel német kancellár pedig a nyitott ajtók politikája mellett tartson ki, tulajdonképpen mind a mai napig, miközben a beáramló tömegeket már németes vasszigorral osztaná szét az EU tagállamai között.

Őrült egy év van mögöttünk, és még van hátra további négy hét, s a megoldás persze nem jön el szilveszter napjával sem.

Teljes a zavar: az EU és több tagállama idén egyrészt nem volt képes elvégeznie saját alapvető feladatát, a határok védelmét és a külső és belső kontrollt; második lépésben viszont az EU és több tagállama a nemzeti szuverenitás egyik legérzékenyebb területébe, az adott országban tartózkodó és letelepedő emberek fölötti kontrollba akart beleszólni. Mindezt egy csakis a brüsszeli bürokraták által kitalálni képes bonyolult képlet alapján, mintha képletbe lehetne sűríteni embertömegek és nemzetek sorsát. A kvóta jelenleg ismert rendszere, akár rákényszerítik a tagállamokra, akár nem, életképtelen marad, és előbb vagy utóbb elbukik.

Tusk mostani megszólalásában a kvótáról is beszélt: szerinte közép- és hosszútávon nem lehet többségi szavazással dönteni az EU-ban erről a témáról „Sok ország szkeptikus egy állandó és kötelező mechanizmussal szemben. És én megértem, miért.” Nos, sokan megértjük.

Donald Tusk részéről mindenesetre bátor tett volt a mostani állásfoglalás, hiszen tényleg az EU tényleges legfelsőbb döntéshozatali fóruma, az Európai Tanács regnáló elnöke mondta ki a fentieket. Talán felébredt benne az egyszeri lengyel történész és Szolidaritás-aktivista. Mert senki nem születik politikailag korrekt európai csúcsvezetőnek, pláne nem a kommunista uralom alatti Lengyelországban. Tusk sikeresen vezette sok éven keresztül Lengyelországot, bár Brüsszelbe való távozása után bomlásnak indult a Polgári Platform és maga a kormányzás, aminek csúnya vereség lett a vége idén ősszel.

A lengyel politikust mindenesetre első kelet-európaiként beengedték az EU legfelsőbb klubjába. Előbb még erősen rá kellett gyúrnia az angoltudására, de aztán eddig sikerrel tudott közvetíteni, irányítani és döntést hozni az EU utóbbi időben igencsak megsokasodott válságos pillanataiban. Az idei migrációs válságban már látható volt, hogy a nyugat-európai vezetőktől eltérően Tusk az első pillanattól kezdve visszafogottabban fogalmazott az ügyben. Ez a visszafogottság most konkrét és mély kritikába csapott át: mostani szavait nyugodtan lehet az uniós és a német politikai vezetés kemény kritikájának értelmezni még egyszer, az Európai Tanács kurrens elnökétől.

Tusk szavaiban valójában nincs semmi meglepő. Sem ő, sem az ugyanerről hosszú hónapokkal ezelőtt ugyanúgy beszélő Orbán Viktor sem találta fel a spanyolviaszt. A külső határokat és a belső rendet és kontrollt fenn kell tartani. Ez teszi a működő államot. Ennyi. El tudja ezt mondani bármelyik józan európai polgár, Luxemburgtól Bulgáriáig, Finnországtól Portugáliáig. Csak, mint ahogy erről idén már nagyon sokan beszéltek, az európai elit beszédmódja és gondolatvilága elszakadt az európai polgároktól, aminek  a történelem taníthat nekünk erről − súlyos következményei lehetnek. Tusk most egyszerűen újra megpróbálja közelebb hozni ezt a két világot egymáshoz. És ez jó.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 101 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pál Pusztai
2015. december 03. 22:55
Kedves Gellért te úgy vagy hülye ahogy megszülettél. Az nem zavar,hogy az unió nem egy állam hanem egy laza szövetség. Tehát nem is viselkedhet államként.A 28 tagnak 28 fajta érdeke van és ebben a felállásban ez teszi bénává a szervezetet. Miniszterelnökünk a többségi szavazással( többség úgy hogy az összlakosság 66% -át lefedik) nem ért egyet szerinte nem demokratikus.Ha egy ügyet ilyen szavazati arány mellett sem lehet dűlőre vinni akkor hogy a faszba lehessen kormányozni? Ha a Görögök nem engednek be idegen katonákat(szuverenitás) hogy lehet ott megfogni a bevándorlókat.Támadják meg a Görögöket? Tudom ti legéppuskáznátok az összes arabot oszt jó napot nincs probléma tovább.
apagyi
2015. december 03. 21:33
Sikítanak már a német politikusok a Tusk kritika után. Rasszizmust,populizmust kiálltanak:)))
SigSauer
2015. december 03. 20:02
Ez a török dolog rohadtul aggasztó ám! A török vízummentesség eltörlése alsó hangon 85 millió vízummentesen jövő-menő muszlimot jelent. Ne adja az Isten, de Törökország felvétele az EU-ba 85 millió muszlimot is jelent az EU-ban egyben, EU-s jogokkal. Hát, ha a migrációba nem, majd ebbe tényleg beledöglik Európa. Évszázadokat harcoltunk a törökök ellen, most pedig egy egyszerű, részben török titkosszolgálati művelet (migráció) hatására mezei zsarolásnak engedve még be is hívjuk őket a kapunk belülre? "A basa nyájasan fogadta, ígért neki minden jókat; ebédre marasztá, s mikor annak a végén Tököli fel akart kelni, azt mondá neki: -Várj csak fiam, még azután jön a fekete leves!" "Mialatt a szultán a magyar főurakkal tárgyalt, addig egy nagy csapat janicsár vonult fel a várba. A Szombat-kapun jutottak be, az őrség nem tett semmit, mivel azt mondták, hogy csak meg kívánják szemlélni a várat. A janicsárok összeszedték a fegyvereket, majd eljutottak több kulcsfontosságú pontra. Megszállták a bástyákat és a kijáratokat. Ekkor a katonák is észbe kaptak, de a janicsárok eddigre már kezükben tartották a fontosabb helyeket. Az őrség egy részét megölték, a többit ártalmatlanították. A főbb várfokokra rögvest kitűzték a lófarkas zászlót és Nagyboldogasszony-templom tornyára is."
antioxi
2015. december 03. 17:38
Rövidesen Juncker fogja felmutatni a középső ujját Merkelnek-:)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!