Euróválság, megerősödött nacionalizmus, menekültek áradata: így jellemezhetjük 2015-öt. És settenkedő orbanizálódással. Nem volt jó év Európa számára az idei. De van remény.
„Három olyan, eredetileg egymástól független válságterület van, amelyek egyre inkább aláaknázzák az európai együttműködést, és táptalajt adnak az Európa-ellenes hangoknak. Hogy Franciaországban a választók harmada az euróövezetből való kilépést és az EU eljelentéktelenítését célul kitűző jobboldali populista Nemzeti Frontra szavazzon, rövid idővel ezelőtt még elképzelhetetlen lett volna. Ahogyan azt sem, hogy a kontinensen a választói szemében nem Angela Merkel, a menekültkancellár a legnépszerűbb, hanem Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor – nyolcvan százalék körüli értékkel.
Az államhatárokon és egyesek könyörtelen hatalomvágyán átívelő nacionalizmus megerősödése a kontinens válságának első tünete. Amennyiben a Nagy-Britannia uniós tagságáról szóló, David Cameron által 2017-re kiírt népszavazáson az angolok többsége piros lapot mutat Brüsszelnek, az végérvényesen beledöfne egyet az EU szövetébe.
Már az elnökválasztást, majd a parlamenti választást is gyors egymás utánban, abszolút többséget szerezve megnyerő lengyel jobboldali-konzervatív Jog és Igazságosság dupla győzelme is rádöbbentette a hivatásos európaiakat, hogy először van többsége egy nagy országban olyan könyörtelen erőknek, akiknek nem jelent annyit a jogállam és a hatalmi ágak szétválasztása. Vajon a kontinens orbanizálódása fenyeget kelet felől?
(...)
A muszlimok áradata elleni harcias retorikája még népszerűbbé tette a máshol gyűlölt Orbánt Magyarországon. Példáját a jobboldali populisták követték, de érdekes módon így tettek olyan szocialista inspirációjú néptribünök, mint a szlovák Robert Fico vagy a cseh Miloš Zeman. A baloldal és jobboldal közötti hagyományos felosztás tehát átalakul: Európa melletti és Európa elleni táborokra.”