Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!
A magdeburgi mészárlás is megerősíti ezt.
A most történt párizsi merénylet és a bevándorlás összekapcsolása monokauzális összefüggés. Leegyszerűsítő okok keresése helyett próbáljuk tényleg megérteni, hogy hogyan előzhetők meg az ilyen tragédiák.
„Amikor a két tény közötti összefüggés bizonyos, és a második oka egyetlen tényező, mégpedig az általunk ismert első tény, azt mondhatjuk, hogy az összefüggés monokauzális. (...)
A monokauzális összefüggés vagy monokauzális magyarázat kifejezést ezért a szociológiában negatív értelmében szoktuk használni, vagyis olyankor, amikor súlyosan leegyszerűsítő és ezért valójában hamis állításokról beszélünk. Népszerű és könnyen megérthető magyarázatok adhatók így egyébként nagyon összetett és bonyolult társadalmi jelenségekre anélkül, hogy azokat tovább kelljen magyarázni. Az embernek elég csak elfogadnia, megkíméli magát a további gondolkodástól, így a szellemi megerőltetéstől, a világ könnyen megérthetővé válik számára. (...)
Hétfőn Samu Tamás Gergő, a Jobbik Békés megyei vezetője, és közgyűlési képviselője sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy nemcsak közvetlen kapcsolat áll fönn a párizsi terrorcselekmények és a bevándorlás között, de a bűnözés átöröklődik, azok a gyerekek, akik bűnöző családokban nőnek fel, rossz útra tévedhetnek, ezért felelős nevelőszülőkhöz vagy kollégiumba kell őket adni. A most történt párizsi merénylet és a bevándorlás összekapcsolása monokauzális összefüggés (ami sajnos Orbán Viktor regnáló miniszterelnöktől sem áll távol). A bűnözés átöröklődése monokauzális összefüggés. Az, hogy az ilyen családoktól el kell venni a gyerekeket, monokauzális magyarázat és megoldási ajánlat. És veszélyes, uszító és gyűlöletkeltő.
A történelemben volt néhány olyan monokauzális magyarázat, amely a világot kifordította a sarkaiból. A második világháborúhoz pontosan ilyen magyarázatok vezettek. Hitler úgy kezdte el fölépíteni a harmincas évek antiszemitizmusát, hogy kijelentette: Németország azért veszítette el az első világháborút, mert a zsidók hátba döfték a népet. Ez a gondolkodás (a monokauzális összefüggések keresése és felmutatása) az Endlösunghoz, majd a holokauszthoz, így emberek millióinak halálához vezetett, lángba és vérbe borította az egész világot.
Vigyázni kell az ilyen magyarázatokkal, pontosan azért, mert működnek. Leegyszerűsítő okok keresése helyett próbáljuk tényleg megérteni, hogy hogyan előzhetők meg az ilyen tragédiák. Vagyis: inkább gondolkodjunk, az is működik, de kevesebbet árt.”