Az izraeli miniszterelnök megköszönte Orbán Viktor meghívását
Orbán Viktor péntek reggel hívta meg Benjámin Netanjahut Magyarországra.
Nem lehet egyszerre két oldalon játszani, nem lehet egyszerre egyetérteni Orbánnal, és a „nyugati álláspontot” is képviselni. Interjú.
„Mik a fő témák jelenleg a lengyel politikában, és hogy beszél ezekről a Razem?
A választás jelenleg mindent visz. De két-három héttel ezelőtt a menekültválság és a lengyel kormány abban való részvétele volt az egyik legfontosabb téma. Ijesztő volt, de ezt nem kell mondanom, hiszen ti is megtapasztaltátok Magyarországon. Magas rangú kormányzati képviselők, maga a miniszterelnök is elképesztő dolgokat mondott.
A vitában két pozíció volt: a tipikus konzervatív, ami átlépett minden határt, amit a politikai korrektség ismer: rasszista, iszlamofób szövegek, gyűlöletbeszéd a Parlament falai között; hazugságok, mint hogy a muszlimok bevezették a sáriát Svédországban, szinte minden, amit az internet sötét bugyraiban a komment-szekciókban megtalálhatsz. Viszont amiatt, hogy kik beszéltek róla, ezek a témák a közbeszéd legitim témáivá váltak. Például Jarosław Kaczyński azt mondta a parlamentben, hogy a menekültek fertőzőek, járványt terjesztenek, egészen ijesztő módon emlékeztetett ez egy korábbi időszakra, a ‘30-as évekre, a zsidógyűlölő retorikára. De amit ő mond, azt legitimálja a pozíciója, tekintélye. A lengyelországi politikai vita itt nagyon rossz irányba indult el.
A másik álláspont a kormányé volt: humanitárius, befogadó hozzáállás, de nagyon paternalista. Nem úgy beszéltek róluk, mint személyekről, sokkal inkább mint tehetetlen emberekről, akik nem tudnak dönteni magukról, hiszen egy fejletlenebb világból jönnek. Szóval ez volt a »pozitív rasszizmus«, a másik pedig a gyűlöletalapú.
Zandberg viszont azt mondta, hogy így nem lehet beszélni menekültekről. Ez megalázza az embereket. Az emberek méltóságát meg kell őrizni. Nem lehet egyszerre két oldalon játszani, nem lehet egyszerre egyetérteni Orbánnal, és a »nyugati álláspontot« is képviselni. A Razem szerint, aki kihasználja a menekültek tragédiáját, maga is bűnös ezeknek az embereknek a nyomorúságában és tragédiájában. Kicsit moralizáló, érzelmi megközelítésű szöveg, de nagy szükség volt rá, mivel a menekültekről szóló vita minden határt átlépett.
A másik téma, amit a Razem is vitt, a gazdagok megadóztatása. A PiS, mely néhány nap múlva minden bizonnyal a kormányzó párt lesz, bemutatott egy tévéreklámot, melyben a multinacionális vállalatokat teszi felelőssé a kisvállalkozások tönkretételében, úgy beszél róluk, mint akik kiviszik a hasznot az országból. A konzervatívok is elkezdték használni a baloldali témákat, innen fúj most a szél.”