A többséget kell képviselni – WTF baloldal

2015. augusztus 27. 09:58

A mai baloldali pártok tehát nem képesek és nem is akarják politikájuknak a többséget megnyerni, helyette a kisebbségekből alkotott koalíciókkal akarnak időleges, vagyis alkalmi többséghez jutni.

2015. augusztus 27. 09:58
Ungár Péter
Ungár Péter
Kettős Mérce

„Ha körbenézünk Európában, azt látjuk, hogy a baloldal mint politikai projekt, mindenhol kifulladófélben van. Ezt példázza az angol munkáspárt mostani elnökválasztási kampánya is, ahol vagy olyan elnökjelöltet választanak, aki a thatcheri konszenzust képviseli, vagy olyant, aki tagadja. Olyan üzenettel, olyan politikai programmal, ami a konzervatívok, illetve Margaret Thatcher nélkül értelmezhető, egyikük sem rendelkezik. Nincs olyan munkáspárti kínálat, ami a ma Nagy-Britanniájáról szólna, neki üzenne. Ezzel a mondanivaló-hiánnyal nincsenek egyedül. A baloldal Nagy-Britanniában, akárcsak Magyarországon, az 1980-as évek óta nem rendelkezik önálló narratívával, képtelen a közhatalom birtoklásának értelméről koherens történetet felépíteni. Az ilyen célnélküliség és az ezzel járó ideológiai vákuum vezetett oda például Spanyolországban, hogy Zapatero elvileg baloldali kormányának egyetlen markáns eredménye a melegházasság bevezetése volt.

Szemmel látható, hogy az európai baloldal identitásválságban van. A folyamat 1968-ban kezdődött, amikor a nyugat-európai és az USA-beli baloldal identitáspolitikai kérdést csinált a politikából. Vagyis a baloldal a nemzet közössége helyett a közösségek összességét tette meg a politika alapjának. Ennek következménye, hogy mára a »közösség« szó mindent átitat, mindenre használható és mindent legitimál. »Közösséggé« lett minden olyan szociális konstrukció, amelyet a természet által öröklött objektív tulajdonságnak tekintünk (meleg közösség), a választott tevékenységekből összeállók csoportosulása (közgazdász közösség), vagy a posztmodern kapitalizmus látszólag üzemvezető nélkül működő termékei (közösségi autózás, Uber). Egyre több olyan közösség alakul, ami olyan, mint a pólóink: cserélhető. Ma ezeknek a »közösségeknek« a képviselete a baloldal egyetlen felismerhető jegye. A mai baloldali pártok tehát nem képesek és nem is akarják politikájuknak a többséget megnyerni, helyette a kisebbségekből alkotott koalíciókkal akarnak időleges, vagyis alkalmi többséghez jutni. (...)

Az identitáspolitikák előtérbe kerülése óta a baloldal nem beszél többé sem a gazdaságról, sem az államról. Ezeket a területeket ráhagyják a »szakmára«, akik »objektíven« kitárgyalják őket. Nálunk is vannak olyan pártok, akik elhitték, hogy elég valami ellen politizálni. Elég ideológia helyett, ha szakmainak látszunk és haladók vagyunk. Pedig ideológia nélkül nincs politika, valami ellen pedig csak ideig-óráig lehet politizálni. Ezért beszélnek a technokrácia nyelvén közös ügyeinkről, mintha menedzsment-órát tartanának egy üzleti főiskolán. Ezért szálazzák szét a politikai kérdéseket mikropolitikai problémákká, hogy lehetőleg senki se értse, és senkit ne érdekeljen. Ez nem csak Magyarországra igaz, hanem egész Európára. Ha végignézzük a görög helyzetről szóló vitát a Bundestagban, feltéve, ha nem alszunk el az első pár percben, ami azért nem életszerűtlen, akkor a Die Linke-én kívül csak politikailag korrekt paneleket és eurokrata szövegfüzéreket hallunk.

A legfontosabb teendőnk ezért az, hogy újrapolitizáljuk a politikát. Meg kell próbálni úgy beszélni Magyarországról és leginkább hazánk jövőjéről, hogy ne mondjuk ki Orbán Viktor nevét minden mondatban legalább kétszer. Ne kössünk mindent hozzá, ne tegyünk mindent tőle függővé. Ne az ő tagadásából álljon a mai ellenzéki politika. Még a miniszterelnököt is azzal lehet a legjobban politikailag támadni, az számára a legveszélyesebb, ha az ellenzék el tud képzelni egy olyan országot, ha úgy tud Magyarországról beszélni, hogy az nem belőle fakad, nem ellene jön létre. Ami nem róla szól.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Autofocus
2015. augusztus 27. 12:59
Ezért egy ordas nagy lájkot nyomtam Petisrác. Jó reggelt mindenkinek, akinek még csak most esett le hogy a baloldalnak harangoztak: az a projekt amire létrejött, kb. 100 éve megvalósult (kb. általános társadalmi egyenlőség, munkajogok, stb.) minden más ami utána következett az a "jóléti állam" nevű fenntarthatatlan pilótajáték és blöff társadalomromboló illúziója volt, amiből még ma sem ébredt fel mindenki. Közben a társadalom normális többsége húzta a szekeret, és megtermelte azt a jövedelmet amit a baloldal elszórhatott, de ez sosem volt elég, emellett szükség volt a pénzügyi trükkökre itt és nyugaton mindenütt hogy az államadósságok növekedését valahogy elmaszatolják. Mivel ez a lufi is kipukkant, valóban megalapozottan jelenthetjük ki, hogy nincs érvényes mondanivalója a baloldalnak a társadalom többsége számára. Ami miatt én ezt a lájkot szívesen felvállalom, az, hogy elhangzott egy nagyon fontos gondolat: a baloldal mindig a "technokrácia" hazugsága mögé bújt, ha a gazdaság, az egészségügy, vagy bámely más területen a "szakpolitikában" értékvállalást és értékalapú döntést kellett volna hozni. Gyakorlatilag az inkompetenciát és az érvényes stratégia, jövőkép, koherens világkép hiányát leplezték ezzel. Amiről nem beszélt Ungár Péter, az a harmadik kés a baloldal mellkasában: a születésénél, létrejötténél fogva internacionalista, komprádor baloldaltól olyan idegen a nemzeti gondolat és a nemzet alapú közösségben gondolkodás, hogy akárhány Geszti Péter olcsó imidzsmunkája alól is felfeslik az ordító és idegen csizma az asztalon, annál hiteltelenebb és szánalmasabb legalábbis számomra eddig nem volt mint amikor a baloldal akart erőltetetten álnemzetieskedni. Ez egyébként nem mindne országban van így, de nem is hungarikum, nekünk, és még Európának ebben a felében pár nemzetnek ez a bolsevista-világforradalmista gyökerű baloldal jutott, mondjuk talán nekünk a legvastagabban.
Zelnik
2015. augusztus 27. 11:53
A többséget kéne képviselnie a baloldalnak, de ők inkább a törpe kisebbségek és deviánsok problémáival vannak elfoglalva. Öngyilkos stratégia!
Axxtro
2015. augusztus 27. 10:57
Ez egy tisztánlátáson alapuló megalapozott diagnózis. A gyógymód fellelése és a gyógyulás viszont fényévekre van. A mai magyar baloldal ugyanis nem tud, és nem is akar tanulni a saját hibáiból. Leginkább azzal van elfoglalva, hogy egy új, sosem volt múltat eszkábáljon (demokratikus oldal) magának, ami valljuk be önámítás, és mások félrevezetése. Ezt kívülről mindenki látja, ők viszont belülről nem. Újra és újra nekirepülnek az üvegnek mint az ostoba légy, aki nem veszi észre, hogy a csapda kijárata nem előtte, hanem a háta mögött van. Manapság baloldalinak lenni Magyarországon nem politikai identitás, hanem mentális állapot kérdése, a hovatartozás nem tényeken, tapasztalatokon, tudományos téziseken, hanem vakhiten alapul. Ezért a mai magyar baloldal fejlődésképtelen és menthetetlen. Ők is, és az ország is sokkal jobban járna, ha először felszámolná, majd újraszervezné önmagát, vagy egyszerűen elállna egy új, igazi (nem bolsevista eszmeiségű) baloldal felemelkedésének útjából. Ez a permanens, hat évtizede tartó teljesen meddő és teljességgel eredménytelen "megújulás" teljesen hiteltelenné teszi. A politikában a hiteltelenség pedig maga a bukás.
sainteve
2015. augusztus 27. 10:53
Ezen mit lájkolgattok, hogy a nemzetietlen gyerek végső elkeseredésében próbálja újradefiniálni a romokban lévő bandáját?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!