Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Ficonak a tévében bemutatott erőfitogtató kijelentések helyett mihamarabb el kellene utaznia Bősre, beszélnie az ottani polgárokkal és menteni, amit még lehet.
„Bősön korábban is voltak már elszállásolva nagyobb menekültcsoportok (Afganisztánból és Csecsenföldről), és tudomásom szerint komolyabb konfliktusok nem voltak a bősiek és a menekültek között. Tehát az, hogy a helyi népszavazáson elutasították az 500 Ausztriából érkező menekült befogadását nem a saját rossz tapasztalatukból ered, hanem inkább abból a félelemérzetből, amit a politikusok és közülük is legfőképpen Robert Fico keltenek.
Arra a kérdésre, hogy akkor ezek után hová is helyeznénk el ezeket a menekülteket, először is azt kellene tisztázni, mit tettünk volna mi másképp annak érdekében, hogy egy ilyen helyzet ne is alakulhasson ki. Először is nem keltettünk és keltünk félelmet azzal, hogy a menekülteket terroristáknak nevezzük, akik azzal a szándékkal érkeztek ide, hogy szétrombolják Európát. Másodsorban pedig a népszavazás kiírása okán azonnal kiutaztunk volna Bősre, beszélni a község lakosaival és megpróbálva eloszlatni az aggodalmaikat.
A miniszterelnök sem az egyiket, sem a másikat nem tette meg, és ma csak azt a vihart aratja, aminek a szelét ő vetette el. Innentől kezdve már két rossz megoldás között kell döntenie: vagy megszegi az Auztriával kötött szerződést, miszerint Szlovákia átmenetileg befogad menekülteket Bősön, vagy pedig nem tartja tiszteletben a bősi népszavazás eredményét. Gyakorlatilag más lehetőség nem létezik, ugyanis több mint valószínű, hogy hasonló népszavazást tartana minden olyan község, ahová a kormány menekülteket szeretne elhelyezni.”