Görög válság: megszületett az európai démosz

2015. július 13. 10:48

A technokrata, politikai eunuch unió fél évszázados története ezzel lezárult. A görög válságban megszületett a régóta várt európai démosz.

2015. július 13. 10:48
Pogátsa Zoltán
Pogátsa Zoltán
Magyar Nemzet

„Összességében tehát az történt, hogy a megszorító politika mellett elkötelezett európai politikai elit az unió technokrata intézményrendszerét politikai nyomásgyakorlásra használta fel. Akik keményebben fogalmaznak, azok szerint politikai puccsot hajtott végre Athénban. Tette mindezt nem egy szélsőséges párttal, amely államosított volna, tervutasítást vezetett volna be, el akarta volna hagyni az uniót, vagy akár csak az eurózónát. Egy olyan demokratikusan megválasztott és népszavazáson megerősített kormányt buktattak meg, amely elkötelezett európai és európárti volt, mérsékelt szocdem és keynesiánus. Világosan látni kell: a létező EU létező politikai establishmentje még ezeket a mérsékelt politikai alternatívákat sem tűri meg, ha az veszélyeztetné a beágyazódott neoliberalizmus hegemóniáját. Természetesen egy neoliberális meggyőződésű szemlélőnek ez a megközelítés nem meggyőző. Szíve joga így gondolkodni. Arra azonban nincs joga, hogy megkérdőjelezze ennek az alternatívának a létezését, vagy egy tagállam jogát, hogy kipróbálhassa azt. Egyetlen uniós szerződés sem tiltja a megszorításoktól eltérő gazdaságpolitikát, vagy szolgáltat jogalapot az ország újrafinanszírozásának, kereskedelmi bankrendszerének rosszhiszemű megfullasztására. Az Európai Unió versenyképességi listáját évek óta az északi modell országai vezetik. A keresletnövelő gazdaságpolitika pedig tetten érhető szinte minden a válságból sikerrel kilábaló gazdaság esetében az USA-tól Észtországon át Lengyelországig, nem is beszélve magának az EKB-nak a mennyiségi könnyítési programjáról.


A technokrata, politikai eunuch unió fél évszázados története ezzel lezárult. A görög válságban megszületett a régóta várt európai démosz. Zajosabb és kellemetlenebb, mint amilyennek a brüsszeli elit akarta. De most már legalább a valódi kérdésekről beszélünk. Soha többé nem áll majd az uborka görbületének szabályozása az európai integráció fókuszpontjában. A beágyazódott neoliberalizmus azonban olyan mértékben megerősítette az etnikai sztereotipizálásra alapuló nemzetek közötti ellentéteket, hogy nagyon nehéz lesz innen megmenteni az egységes Európa álmát.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 76 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zőldsas
2015. július 14. 12:45
Emberek ez elkeserítő! Azok szólnak ehhez a történethez akik Görögországot csak térképen ismerik fel azt is a tárgymutató alapján. A görög nép kevésbé lustább mint a szorgalmasnak tekintett német amelyik simán elfogadta több millió török vendégmunkás segédmunkáját mert szorgalma nem engedte, hogy Ő csinálja. Az átlag és szegény görög emberek áldozatai lettek a saját kormányaik és az európai unió féktelen harácsolásának. A megtévesztett emberek elhittek mindent, hogy a 13-14 havi bér és nyugdíj kifizetése a megtermelt termelésből van. Ez ugye ismerős a Kádár rendszerből de a Meggyesi féle emelésekből is aminek jótékony hatását még évekig nyögjük. Az Unió felvette a görögöket a valuta alapba úgy hogy semmilyen mutatóknak nem feleltek meg. Most meg a művelt német a görög szigetekre ácsingózik. De tudom a görögök német ellenes utálata akkora, hogy ez felkelések nélkül nem fog menni.
tevevanegypupu
2015. július 13. 23:14
Európa vacak és veszélyes hellyé vált, aki itt tervez valamit az jobb ha rövid időre teszi..és aztán megy valahova jó messze, itt lassan nem lehet élni..menekültek áradata és az Európai Unió gondoskodik róla.
kardosg
2015. július 13. 20:02
nincs olyan, hogy "neoliberalizmus" vagy "európai politika", csak nagyhatalmi érdekek diktálnak a görögök esetében is és egyre durvábban. Ha tovább ellenállnak, egyre durvább fenyegetések jönnek és a legvégén a fegyverek. Ez már egyértelműen látszik az eddigiekből.
heep
2015. július 13. 19:17
Nem irigylem a görögöket. Elég kemény évekre számíthatnak. Pár év és ott fognak tartani mint mi vagy legalább is nem sokkal jobb lesz a helyzetük. Az unió vezetői példát statuálnak velük, hogy legyen mihez tartania magát a többi kis államnak. Lássák, hogy mi a büntetés a neolib gazdasági elvek el nem fogadása esetén. Ezek után lesz olyan államférfi aki a TTIP-t meg meri vétózni majd a szavazáskor? A Cipraszt meg élve fogják elásni vagy régi népi hagyományuk szerint ledobják a Taigetoszról.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!