Milliárdok kerülnek a magyar családok zsebébe – örömhírrel jelentkezett Orbán Viktor (VIDEÓ)
A miniszterelnök bejelentette, hogy az állampapírok után 2025-ben 1700 milliárd forintnyi kamatot fizettünk ki a magyar lakosságnak.
A kormányzó erőknek jelenleg nem kellenek a polgári körök. A hatalom természetrajza más: a parancsot kérdés nélkül végrehajtó katonákra van szükség, nem gondolkodó emberekre, netán polgárokra.
„A konzervatív tömegmozgalom szó szerint berobbant a magyar közéletbe – év végére már 10 300 polgári kört regisztráltak. Ezek 2002 és 2006 között voltak politikai aktivitásuk csúcsán, gyakorlatilag velük sikerült újjászervezni a megroppant Fideszt. 2003-ban nagy példányszámú évkönyv jelent meg a polgári körökről Kiss Antal szerkesztésében, egy Reményik Sándor-versből vett idézetet kölcsönözve cím gyanánt (»... a köröket ne hagyd«). Az 1939-ben, Gy. Gyabó Bélának írt költemény – amelynek címe Mindenki a magáét – nem hosszú, ezért érdemes egészében idézni: »A köröket, a köröket ne hagyd: / Mindenki a magáét - / El ne hagyd magad dolgát-örömét, / Kicsi virágát az egész világért. / Rajzold, rajzold buzgón és elmerülten / És rendületlenül / Rajzold, rajzold pontos köreidet - / Míg a vihar elül. / S ha halni kell: akkor is úgy találjon / A végzet: a vak katona: / Polgár- és művész-gőggel mondd neki: / A köreimet nem adom oda.«
A politikusok nem így gondolták: hagyták a mozgalmat elsorvadni. A polgári körök már az első kétharmados Fidesz-győzelmet is legyengülve érték meg, azóta alig néhány maradt életben. A civil szervezetek névjegyzéke ma már csak 124 találatot ad a polgári kör kifejezésre, és ha az embernek van türelme végigbogarászni az adatokat, kiderül, hogy közülük mindössze nyolc (!), három fővárosi és öt vidéki adott le a 2014-es esztendőre egyszerűsített beszámolót és közhasznúsági mellékletet, tehát csak ennyi tekinthető jogi értelemben működőnek. Megérdemlik, hogy leírjuk a nevüket: Budapesten a Baross Gábor-telepi Polgári Kör, a Pofosz Sashalmi Polgári Kör Kulturális Egyesület és a Rákoskerti Polgári Kör működik, vidéken pedig az ózdi székhelyű Bolyokvasvári Polgári Kör, a Hévízi Széchenyi István Polgári Kör Egyesület, a Makói Polgári Kör, a Mosoni Polgári Kör Közhasznú Egyesület és a Szeged Klebelsberg-telepi Polgári Kör Egyesület mutat életjeleket. Tavalyelőtti beszámolót hat budapesti és 22 vidéki szervezet tett le, tehát a tendencia világos: egy esztendő alatt elsorvadt a még működő körök több mint kétharmada.
Persze tudom, nem minden polgári kört jegyeztek be a bíróságon. Épp ezért megnéztem a Polgárok Házának honlapját, ahol a polgári körök fül alatt alig több mint kéttucatnyi link található. Ha ezekre rákattintunk, a leggyakoribb oldal, ami bejön, egy automatikus üzenet: a kért címen nem található weboldal. Néhány működő linket is lehet találni, de mindössze egynek volt viszonylag friss híre: az Egri Végvár Polgári Körök Egyesülete tisztelettel meghívta az olvasót a Délvidéki magyar golgota 1944-45 című vándorkiállítás megnyitójára. Több szép szimbólum egy helyen: utolsókig kitartó végváriak beszélnek a magyar golgotáról. Az sem nélkülözi az áthallásokat, hogy már az Internet Polgári Körnek sincs honlapja, vagy legalábbis a link halott. (...)
A valóság viszont az, hogy a kormányzó erőknek jelenleg nem kellenek a polgári körök. A hatalom természetrajza más: a parancsot kérdés nélkül végrehajtó katonákra van szükség, nem gondolkodó emberekre, netán polgárokra. Sokan a mozgalom révén jutottak politikai stallumokhoz, de az azóta pozícióba került emberek elsősorban a hatalom megtartására koncentrálnak (riasztóan sok helyen emellett helyzeti előnyük anyagi előnyökké konvertálására is!), így nem jut idő a közösséggel foglalkozni.
Egyszer jó volna azt is kikutatni, az elárvult egykori polgári körösök közül hányan kötöttek ki a Jobbiknál.